Koncept bydlení uspěl v Evropě

Zástupci odborné poroty RegioStars Kerstin Westphal, Corina Creţu a Lambert Van Nistelrooij s náměstkem primátora Ostravy Michalem Mariánkem (druhý zprava). Foto: MMO

Ostravský projekt „Koncepce bydlení a její pilotní ověření ve městě Ostrava“ je finalistou mezinárodní soutěže. Zástupci Ostravy v čele náměstkem primátora Michalem Mariánkem převzali na slavnostním ceremoniálu ve Štrasburku nominaci. Nyní o projektu může hlasovat i široká veřejnost v celé Evropské unii.

Generální ředitelství Evropské komise pro regionální a městské programy vyhlásilo v úterý 3. července finalisty soutěže o nejlepší evropský projekt podporovaný politikou soudržnosti EU RegioStars 2018. Na slavnostním ceremoniálu ve Štrasburku převzali nominaci i zástupci Ostravy v kategorii Vytváření lepšího přístupu k veřejným službám.

„Ostravský projekt vznikl jako reakce na absenci funkčního systému sociálního bydlení a od počátku byl jedním z nejlépe hodnocených a propracovaných projektů v České republice. Je zaměřený na pomoc osobám v bytové nouzi – nízkopříjmovým domácnostem, seniorům, samoživitelkám s dětmi a osobám, jejichž stávající bydlení je nevyhovující. To, že jsme uspěli v konkurenci těch nejlepších, je pro nás potvrzením, že jsme se vydali správnou cestou,“ uvedl náměstek primátora Michal Mariánek. Garantem projektu je za odbor sociálních věcí magistrátu Zdeněk Živčák.

Odborná porota složená z 15 členů, které spolupředsedal poslanec Lambert Van Nistelrooij a poslankyně Evropského parlamentu Kerstin Westphal, zhodnotila celkem 102 žádostí z  25 zemí. „Každý rok naše ocenění RegioStars posouvá laťku výš a výš a ukazuje, jak lze využít prostředky Evropské unie tím nejlepším možným způsobem,“  řekla k soutěži komisařka pro regionální politiku Corina Creţu.

Šanci podpořit své projekty bude mít i široká veřejnost – 3. července odstartovalo veřejné hlasování na stránkách http://ec.europa.eu/regional_policy/en/regio-stars-awards/. Závěrečný ceremoniál vítězných projektů RegioStars se uskuteční 9. října v Bruselu v rámci Evropského

(Vnm) www.ostrava.cz