HUDEBNÍ MARATON LEOŠE JANÁČKA VYVRCHOLÍ OSLAVOU STÉHO VÝROČÍ SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKA

Událost Janáček Ostrava 2018 se velkolepě ukončí čtyřdenním Hudebním maratonem Leoše Janáčka. Pořadatel akce je Janáčkova filharmonie Ostrava, která zároveň nezapomene připomenout 90 let od úmrtí hudebního skladatele. Maraton rovněž neopomene sté založení samostatného československého státu.

Projekt Janáček Ostrava se završí čtyřdenním Hudebním maratonem Leoše Janáčka a to v období od 25. do 28. října. Festival přispěje k oslavám stého výročí samostatného Československa. Maraton Leoše Janáčka ve čtyřech dnech předvede kompozice od jednoho z nejslavnějších českých skladatelů. „Kde jinde můžete slyšet skoro 40 skladeb jednoho skladatele na 17 koncertech během čtyř dní, navíc v hvězdném obsazení,“ uvedl ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

„V tomto roce, kdy si připomínáme sté výročí republiky a 90 let od Janáčkovy smrti, zní hudba tohoto génia na nejrůznějších místech našeho kraje více, než bývá běžné. Vrcholem projektu bude čtyřdenní Hudební maraton Leoše Janáčka. Je to výzva. Je to příležitost intenzivních zážitků. A je to další důkaz, že má náš region co nabídnout, že tu lidé umí nejen tvrdě pracovat, ale že tu má své důležité místo i kultura,” vzkazuje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Na organizaci se nepodílela pouze Janáčkova filharmonie, ale i Národní divadlo moravskoslezské, Ostravská univerzita nebo Janáčkova konzervatoř spolu s ostatními společnostmi. Právě díky nim a podpory města Ostravy si ostravské ulice připomenou a poslechnou úžasná Janáčkova díla.

Hudební maraton nabídne bohatý program. Zazní klavírní, komorní, orchestrální skladby Leoše Janáčka. Vystoupí nejznámější klavíristé jako například Martin Kasík, Lukáš Vondráček, Ivo Kahánka nebo Jan Bartoš. K slyšení nebude chybět ani Moravská lidová poezie. Dokonce i úspěšní zahraniční interpreti přijedou navštívit svůj rodný kraj a přispějí společně s ostatními vzpomínkou na uznávaného Leoše Janáčka.

Koncerty se budou konat v Domě  kultury města Ostravy, Hudebním sálu – provoz Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice, Kulturním centru Cooltour, Sálu Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kostele sv. Václava), připojí se k nim kostel sv. Mikuláše v Rychalticích. MHF Svatováclavský hudební festival naplánoval dva koncerty i v rytířském sále frýdeckého zámku a v koncertní síni sv. Ducha v Krnově. Třešničkou na dortu čtyřdenního maratonu bude koncert v den 100. výročí samostatného Československa, 28. října ve 20 hodin, na němž zazní symfonické skladby Taras Bulba a Sinfonietta v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava.

(ab) Zdroj:www.ostrava.cz