Hornické slavnosti OKD přilákaly na 5 tisíc obyvatel hornického regionu

Foto se souhlasem OKD, a.s.

Na tradičních Hornických slavnostech OKD, které se letos konaly 2. září v parku Boženy Němcové v Karviné,  se sešlo na 5 tisíc lidí.  Oslavy se nesly v duchu 55. výročí zahájení těžby v Dole ČSM a nabídly nejen rodinám zaměstnanců OKD kulturní a zábavný program.

Slavnostní den začal pietním aktem na Univerzitním náměstí v Karviné, kde vedení a odbory společnosti OKD spolu s hosty, spolky krojovaných horníků a hornickou veřejností uctily památku obětí hornického povolání.

hor
Foto se souhlasem OKD, a.s.

Přišli jsme vzpomenout na stovky havířů a záchranářů, tátů, synů a manželů, kteří havířskému povolání obětovali to nejcennější. Všem těmto lidem chci vyslovit hluboké poděkování a vyjádřit naši neskonalou úctu. Čest jejich památce,“ řekl úvodem pietního aktu generální ředitel a předseda představenstva OKD Roman Sikora. Připomněl také tři kolegy – horníky, jejichž životy vyhasly v loňském a letošním roce. Po pietě se v kostele Povýšení svatého Kříže uskutečnila mše za horníky.

Odpoledne už bylo věnováno zábavě. V Parku Boženy Němcové vystoupily kapely Fragile, Bastard, Gate Crasher a Rock´n´Roll Band Marcela Woodmana. Vrcholem kulturního programu pak byl koncert Richarda Müllera. Stovky dětí potěšilo městečko Nadace OKD, v němž se mohly bavit v kreativních dílničkách, při sportovních aktivitách, jízdě na ponících nebo třeba ve fotokoutku.

křest kalendář
Foto se souhlasem OKD, a.s.

V průběhu odpoledního programu si zástupci OKD připomenuli 55 let  těžby Dolu ČSM, jediného černouhelného dolu v Česku, a uhlím pokřtili firemní kalendář Zdař Bůh! s fotografiemi z hornického prostředí, které vytvořil ostravský fotograf Boris Renner. Celý výtěžek z prodeje kalendáře poputuje Spolku svatá Barbora. Ten od roku 2004 podporuje děti, jimž zahynul rodič na následky pracovního úrazu, zejména v hornictví.

Do dalších let přejeme Dolu ČSM hodně vytěženého uhlí, dobré ceny a hlavně to, aby všichni naši chlapi po každé šichtě vyfárali a vraceli se zdraví domů,“ uvedl Sikora a poděkoval zaměstnancům OKD za loajalitu a dobrou práci a také partnerům Hornických slavností OKD, kteří s těžební firmou  dlouhodobě spolupracují.

OKD, a.s. je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těžba probíhá v hlubinném dole ČSM s lokalitami Sever a Jih v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí, které se uplatňuje zejména v energetice, ocelářství a v chemickém průmyslu. Ročně vyprodukuje cca 1,2 milionu tun uhlí. OKD má 3300 zaměstnanců. Jediným akcionářem je státem vlastněná firma PRISKO a.s.

(nm)