OSTRAVA MÁ NEJBLÍŽ KE KONCERTNÍ HALE, PRAHA A BRNO BY SI JI TAKÉ PŘÁLY

Tři největší česká města – Praha, Brno a Ostrava si přejí novou koncertní halu. Ostrava však postoupila nejdál, vyhlásila a vyhodnotila architektonickou soutěž, zajistila finance a připravuje výstavbu. Vítězný návrh vytvořilo americké studio Steven Holl Architects ve spolupráci s pražskými Architecture Acts.

Novou koncertní halu si přejí v Praze, Brně, Českých Budějovicích i Liberci. Brno vyhlásilo soutěž na koncertní halu již v roce 2002, ale realizaci zdržel spor, který se táhl až do letošního roku. První etapa výstavby měla začít v roce 2014, mělo se jednat o podzemní garáže s tím, že se vyřeší financování druhé etapy. Nic z toho se nestalo. V Praze sice existuje shoda na nové koncertní síni, avšak zatím je vše ve fázi jednání a uvažuje se o vyhlášení architektonické soutěže. V Českých Budějovicích mají od roku 2008 návrh koncertní síně od Jana Kaplického. Pro návrh se vžilo pojmenování Rejnok. Jeho cena by měla být 2,3 miliardy korun a zatím se hledá způsob financování. Novou koncertní halu by si přáli i v Liberci. V současné době ve městě nejsou vhodné prostory pro koncerty vážné hudby. Variantou pro novou koncertní síň je přestavba místního kostela, vše je však jen ve fázi úvah.

Úspěšná architektonická soutěž

Nejdále se s koncertní halou dostala Ostrava. Město vypsalo mezinárodní architektonickou soutěž, jejímž vítězem se stal návrh newyorského studia Steven Holl Architects a pražského studia Architecture Acts.

„Město usiluje o koncertní halu hodně dlouho, je přáním několika generací hudebníků. První návrh na koncertní halu pochází z roku 1949, další vznikl o 20 let později, nikdy se však nezrealizovaly. Vypsali jsme mezinárodní architektonickou soutěž, v dějinách Ostravy srovnatelnou s architektonickou soutěží na Novou radnici z roku 1923,“ zdůraznil primátor Ostravy Tomáš Macura. „Je to po Rudolfinu, které bylo otevřeno v roce 1885, první koncertní hala na území naší republiky,“ dodal Tomáš Macura. Její cena bude přibližně 1,5 miliardy korun. Město Ostrava dohodlo spolufinancování s krajem a státem, Ministerstvo kultury uhradí 600 milionů, Moravskoslezský kraj 300 milionů a zbývajících 600 milionů korun zaplatí Ostrava. „Pro financování koncertní haly jsme zřídili speciální fond, v němž si na halu šetříme a nyní v něm máme 250 milionů korun. Každým rokem přidáváme do fondu významnou částku,“ zdůraznil primátor Macura.

Stavba začne v roce 2022

„Do konce roku 2021 by měly být dokončeny všechny stupně projektové dokumentace. Následovat bude zahájení stavby v roce 2022 a k slavnostnímu otevření nové koncertní haly a modernizovaného domu kultury dojde v roce 2024,“ upřesnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová. Hala bude mít 1200 až 1400 míst.

Očekává se velký zájem

Zkušenosti ze sousedního Polska, kde bylo v minulých letech postaveno 13 speciálních koncertních hal, ukazuje, že zájem publika je velký a často předčil očekávání. Například v Katovicích má nová hala otevřená před pěti lety 1800 míst a o některé filharmonické koncerty je tak velký zájem, že je musejí opakovat ve dvou po sobě jdoucích dnech. Podobný efekt očekává i Ostrava. Koncerty přilákají nové publikum, které si bude chtít užít prvotřídní akustiku. Velkým trumfem je kvalitní Janáčkova filharmonie, s níž vystupují světově uznávaní interpreti a největší operní hvězdy a díky nové hale se dá očekávat, že přijedou i do Ostravy a osloví tak publikum v celém regionu.

V toto směru není zanedbatelný ani ekonomický přínos pro město související s vyššími tržbami od návštěvníků koncertů anebo větším vytížením ubytovacích kapacit. Dá se očekávat, že mimoostravští návštěvníci si prohlédnou i další ostravské atrakce, jako Dolní oblast Vítkovice, vyhlídkovou věž Nové radnice či galerie.

(ab) Zdroj: Město Ostrava