Fulnek obhájil Odpadového Oskara. Prvenství má v kraji i v rámci celé republiky

Obyvatelé Fulneku nemají konkurenci. V kategorii měst nad 5000 obyvatel vyprodukují v celé republice nejméně směsných odpadů a navíc vytřídí až 50 % odpadů, což je opět výjimečný výsledek. Poděkování si zasloužily i další obce kraje, které získaly Odpadového Oskara v dalších kategoriích.

Soutěž Odpadový Oskar vyhlásil spolek Arnika letos posedmé. Jeho snahou je upozornit na potřebu zodpovědného nakládání s odpady a zároveň obce motivovat ke snižování množství směsného odpadu.

“Mnohem důležitější než plnění legislativních cílů je naše chování k planetě. Všichni si proto můžeme vzít ze zodpovědného přístupu lidí v Moravskoslezském kraji příklad. Velmi jim k tomu pomáhá systém například plateb za skutečný objem vyhozeného odpadu, nižší frekvence svozu, desítky tisíc separačních nádob ve všech obcích regionu, nově také re-use centra a další motivace, aby lidé do černých popelnic vyhazovali co nejméně odpadu, který by jinak skončil na skládce nebo ve spalovně. Díky tomu se městům podařilo udržet vynikající výsledky i během pandemie covid-19, zatímco v řadě měst produkce směsných odpadů rostla,” říká Milan Havel z Arniky.

Výsledky obcí v Moravskoslezském kraji podle údajů za rok 2020

obce do 1000 obyvatel

1)    Bocanovice – 477 obyvatel – 54,0 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 16 %

2)    Lhotka u Litultovic – 202 obyvatel – 83,3 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 27 %

3)    Heřmanice u Oder – 338 obyvatel – 85,8 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 52 %

obce od 1001 do 5000 obyvatel

1)    Bukovec – 1384 obyvatel – 87,9 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 24 %

2)    Milíkov – 1370 obyvatel – 91,2 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 63 %

3)    Rybí – 1252 obyvatel – 91,3 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 29 %

obce nad 5000 obyvatel

1)    Fulnek – 5592 obyvatel – 99,9 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 50 %

2)    Příbor – 8476 obyvatel – 126,4 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 60 %

3)    Jablunkov – 5474 obyvatel – 145,9 kg/ob/rok – úroveň třídění cca 49 %

Více informací včetně výsledků soutěže z ostatních krajů najdete na www.bit.ly/odpadovyoskar.

Zvláštní ocenění za příklad dobré praxe získal Jablunkov, kterému se loni podařilo snížit roční produkci směsných odpadů pod 150 kg na obyvatele. Zlom nastal po zavedení svozu tříděného papíru, plastů a bioodpadů přímo od domu. Město navíc zavedlo evidenční systém ECONIT. Všechny nádoby u domů jsou označeny QR kódem, který se načte při svozu, a díky tomu má město lepší přehled o tom, kdo kolik odpadů produkuje.

Za zmínku stojí výborné umístění města Příbor, kde došlo ke skokovému poklesu komunálních odpadů, díky čemuž město obsadilo čtvrté místo v rámci celé republiky. Za úspěchem částečně stojí provoz tamního re-use centra, kam obyvatelé mohou nosit vybavení, které již nepotřebují, ale zároveň ještě může posloužit někomu jinému.

Obyvatelé České republiky mají opravdu vysokou průměrnou produkci odpadů, konkrétně 195 kg směsných a 30 kg objemných za rok. Do roku 2025 proto mají obce ze zákona za úkol snížit roční produkci směsných odpadů na 150 kg na obyvatele dokonalejším tříděním a recyklací.

Nastavením účinných opatření mohou obyvatelé reálně snížit průměrnou produkci odpadů až o 50 kg za rok, v případě živností o 20 až 40 kg za rok. Postupným omezováním vyhazování obrovského množství odpadů by Česká republika měla postupně v letech 2025, 2030 a 2035 plnit cíle odpadové legislativy a zvyšovat míru recyklace na 55, 60 a 65 %.

Každým dnem můžeme vytvářet méně odpadu.