DK Poklad v Porubě začali opravovat noví zhotovitelé

Poklad jak má vypadat v roce 2021. Vizualizace: Magistrát města Ostravy

K Porubským obyvatelům se donesla zpráva roku: DK Poklad začali opravovat! Po devíti měsících od vyhlášení veřejné zakázky na nového realizátora se obnovily práce na modernizaci jediného kulturního domu v tomto ostravském obvodě.

„Vítěz veřejné zakázky Společnost POKLAD Z+G+P si už převzal staveniště a zahájil rekonstrukci. Bude probíhat celkem 83 týdnů a podle smlouvy přijde na 355 milionů korun,“ oznámila náměstkyně primátora Ostravy pro investice Zuzana Bajgarová. Poklad otevřou napřesrok.

„Práce se opět zahajovaly po dvou letech od vypovězení smlouvy s předchozím realizátorem, ukončení veřejné zakázky na nového a také po naplnění všech lhůt včetně těch pro odvolání. O postupu budeme veřejnost pravidelně informovat,“ upozornila náměstkyně Bajgarová.

Rekonstruován bude celý objekt kulturního domu a předprostory. Opraví i přístupové komunikace a vysadí náhradní zeleň. Součástí této veřejné zakázky ale nebude vybavení interiérů, na nějž město Ostrava vyhlásí samostatnou soutěž.

Jarek Nohavica, hlavní hvězda Amfifestu

V amfiteátru v letním kině za porubským domem kultury pořádá společnost Akord & Poklad druhý ročník Amfifestu. Proběhne ve dnech 10. až 31. srpna, na programu bude mít večerní promítání českých či zahraničních filmů, divadlo i koncerty. Hlavní hvězdou Amfifestu, na nějž se prodávají i zvláštní permanentky, bude opět písničkář Jarek Nohavica.

„Návštěvníkům v opraveném Pokladu bude k dispozici divadelní sál pro 420 lidí, společenský sál, malý divadelní sál pro 100 osob, cvičební sál, dále tři multifunkční učebny i dva salónky. Příjemným místem ke společenskému setkávání a osvěžení bude restaurace s terasou a klubovým prostorem a chybět nebude ani minikino pro přibližně 60 lidí,“ přiblížila náměstkyně Bajgarová.

Rekonstrukce objektu podle ní byla od počátku obtížná. Problémy byly s jedním z bývalých nájemců prostor v DK Poklad, ale rovněž s prvními zhotoviteli kvůli požadavkům na zaplacení víceprací. I ve druhé veřejné zakázce město Ostrava také vypovědělo zhotoviteli smlouvu. „Spolupráce byla ukončena kvůli potížím s dodržováním sjednaného harmonogramu, s kvalitou plnění i sporům ohledně ocenění víceprací,“ vysvětlila náměstkyně Bajgarová. Modernizace DK Poklad, jak dodala, už vyšla od roku 2012 na částku téměř 25 milionů korun.

DK Poklad v Porubě je majetkem města Ostravy, ale prvotně ho provozoval Dopravní podnik města Ostravy (DPMO) a pak firma OKD. Stavět ho začali v létě roku 1958, slavnostně byl otevřen v prosinci 1961 pod názvem Klub pracujících Poruby. Od roku 1968 měl v provozu i amfiteátr s letním kinem pro 1200 diváků, ten vloni obnovil program.

(nm)