PODPORA PRO SPORT NA VŠECH ÚROVNÍCH

Strategie města Ostravy pro sport na období 2017 – 2025, kterou schválili zastupitelé na svém březnovém zasedání, umožní systematicky rozvíjet a podporovat sport na všech úrovních – od rekreačního přes výkonnostní a vrcholový až po pořádání mezinárodních akcí. Plány pro jednotlivá odvětví přiblížil náměstek primátora Martin Štěpánek

Schválená strategie pro sport obsahuje analýzu současného stavu a financování sportu ve městě i rozbor situace v klubech. ,,Ostrava pravidelně pořádá sportovní akce mezinárodního významu a od jejich organizátorů dostává jen ta nejlepší hodnocení. Na druhou stranu ve městě působí kluby, které pro svůj další rozvoj nemají odpovídající zázemí anebo jim zcela chybí a problémy mají také s financováním. I proto vznikla strategie sportu,“ řekl Martin Štěpánek. „Byl bych rád, kdyby se Ostrava v této oblasti rozvíjela také v následujících letech, aby i dále svými možnostmi lákala pořadatele šampionátů, ale zároveň aby nabízela kvalitní zázemí pro širší škálu sportů než doposud a ještě ve větší míře podporovala růst mladých talentů,“ dodal Martin Štěpánek.

Investice podpoří výstavbu víceúčelové haly pro míčové sporty s kapacitou přibližně 2500 diváků. Hala by mohla být postavena ve spolupráci s ostravskou univerzitou. Dopoledne by ji využívali studenti, odpoledne kluby. Město také postaví osm fotbalových hřišť, z nichž čtyři budou mít umělý povrch. Ostrava se zapojí do výstavby přírodních běžeckých tras a do systému cyklostezek. Zůstanou zachovány granty a dotace ve výši 150 milionů korun za rok. I díky této podoře ročně stoupá počet registrovaných sportovců o pět procent.

Ve výkonnostním sportu je kladně hodnocen velký počet tělocvičen u základních škol, minusem je ale jejich zastaralost a nevyhovující parametry pro konání oficiálních utkání. „Na to budeme myslet, když budeme provádět rekonstrukce tělocvičen,“ konstatoval náměstek Štěpánek. Na strategický plán naváží každoroční akční plány, které přinesou už konkrétní projekty.

Pro větší informovanost o sportovním dění ve městě bude spuštěn v polovině roku webový portál Sportuj v Ostravě, který přinese komplexní informace o sportovních utkáních, o možnostech pro sportování veřejnosti a také o náborech jednotlivý oddílů. Město i do budoucna bude podporovat akce typu Zlatá tretra, Davis Cup, Fed Cup, Kontinentální pohár atletů a další podniky na světové a evropské úrovni.

(nm), text: Ostrava.cz, foto:  J. Zerzoň