DÁRCI KRVE OBDRŽELI JAKO PODĚKOVÁNÍ ZLATOU MEDAILI JANA JANSKÉHO

Bezpříspěvkoví dárci krve, kteří darovali svou krev čtyřicetkrát, byli v pondělí 18. listopadu v prostorách magistrátu v Ostravě oceněni Zlatou medailí Prof. Jana Janského. Za jejich obětavost jim poděkoval náměstek primátora Martin Štěpánek.

Oblastní spolek Českého červeného kříže pozval na slavnostní akt v prostorách Nové radnice 115 bezpříspěvkových dárců krve. „Zlatou medaili profesora Jana Janského získají za 40 bezplatných odběrů krve. Tolik odběrů absolvují v průběhu pěti až deset let, ale protože odevzdávají i krevní plazmu, někteří proto stihnou 40 odběrů i v kratším čase,“ řekla ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Ostravě Lydie Poledníková. Krev darují především ve Fakultní nemocnici Ostrava a také v novojičínské nemocnici. „Darovaná krev se používá nejčastěji při operacích, pomáhá zachraňovat životy při autonehodách a úrazech a používá se rovněž při léčbě některých onemocnění,“ popsala Lydie Poledníková.

„Velice si cením toho, že dokážete dát kus sebe, abyste pomohli druhým. Zachráněným dáváte druhou šanci a možná jim i měníte pohled na svět,“ poděkoval oceněným dárcům náměstek primátora Martin Štěpánek.

Dárců krve je málo, proto každý, kdo může a komu to zdravotní stav dovoluje, by měl darovat krev. Protože ani on sám neví, kdy bude krev potřebovat. „Nejméně dárců je v Čechách, nejvíce na Ostravsku a Karvinsku, ale byli bychom rádi, kdyby se počet dárců zvýšil,“ přeje si Lydie Poledníková.

Jednou z oceněných dárkyň byla Monika Nesvadbová. „Krev jsem začala darovat před dvěma roky. Inspiroval a přesvědčil mě kolega v práci, který je dlouholetým dárcem,“ uvedla dárkyně.

(ab) Zdroj: Město Ostrava