DANIEL TCHUŘ: NA MSFL SE MOC TĚŠÍM

Stojí na prahu sezony, o které lze dopředu těžko říct, jaká bude. Projekt Juniorské ligy skončil a „juniorka“ se po letech znovu stane B-týmem Baníku. Trenér Daniel Tchuř, který s týmem v pondělí zahájí přípravu na novou sezonu, má jasnou představu o tom, jak by mělo béčko fungovat, jakou roli by mělo plnit. Jak si v první roce povede ve Fortuna MSFL, to ukáží až následující měsíce.

Co zásadního změna systému přináší?

To zásadní, co se mění, je skutečnost, že kluci, kteří budou v béčku Baníku hrát, budou mít mnohem blíže k dospělému fotbalu, než měli dosud v Juniorské lize. Juniorská liga měla svou úroveň. Co se týče nasazení a intenzity, tak určitě ano. Ale už to bylo slabší, pokud jde o nějakou taktickou vyzrálost nebo určitou naivitu v soubojích a podobně. Hlavně v těch soubojových věcech byla Juniorská liga úplně jinde než je dospělý fotbal.

Takže posun k lepšímu?

Rozhodně ano. Pro Baník i pro hráče samotné. Trenér áčka, který si chce z rezervy vytáhnout nějakého hráče, se vždycky dívá na to, jak se hráč v takových situacích chová. Jestli zvládá osobní souboje, jestli je chytrý, jak si umí pokrýt míč. Tohle mladý hráč ve třetí lize pochopí daleko dřív, než v Juniorské lize. MSFL hraje dodnes řada bývalých ligových hráčů, kteří mají zkušenosti a od nichž se toho mladí kluci budou moci hodně naučit.

Jak se tým, který jste vedl v uplynulé sezoně v Juniorské lize a teď bude hrát Fortuna MSFL promění?

Promění se určitě. Juniorská liga byla koncipovaná tak, že její hrací termín byl vždy až po ligovém utkání. Takže bylo možné pravidelně počítat s tím, že budeme doplněni o hráče z áčka, kteří nebyli tolik vytížení. Týmy byly složeny z nějakých deseti lidí, kteří byli doplněni právě z áčka. Teď se to změní. Zápasy první ligy a MSFL mohou kolidovat a my se nebudeme moci spoléhat na doplnění z kádru áčka. Shodli jsme se na tom, že to mužstvo by mělo mít nějaký šestnácti nebo sedmnáctičlenný kádr plus dva gólmani. Aby ta práce měla smysl. Obecně chci, aby kádr tvořili mladí kluci a k nim bych si představoval nějaké alespoň tři čtyři hráče, kteří už mají něco za sebou a mají zkušenosti. Aby klukům na hřišti pomohli.

Když Petr Mašlej, šéf mládežnického úseku Baníku, mluví o tom, jak to chodí v zahraničí, zmiňuje i péči o hráče, kteří vyrostou v klubu, dospějí, ale přechod do dospělého fotbalu zatím nezvládnou. S tím, že klub se o ně nadále stará, zajišťuje jim kvalitní tréninkový proces a později, když takový hráč dospěje i herně, z toho těží, protože získává kvalitního fotbalistu. Bude tuto úlohu splňovat B-tým v MSFL?

Rozhodně ano. Víme, že fotbalové dospívání je individuální záležitostí. Fyzické předpoklady, koordinační, a podobně, to vše dozraje v každém hráči v jiném věku. Mám v týmu kluky, kteří tyhle předpoklady mají, proto jsem si je v tmu nechal. Přišli samozřejmě hráči z devatenáctky, kteří mají taky něco do sebe. I ti šanci dostanou. K tomu bychom rádi postavili pár zkušených hráčů, to už jsem zmínil. Aby ti mladí kluci viděli, že fotbal dnes není jen o tom, že si přijdu zatrénovat, nějakým způsobem to odtrénuju a jdu pryč.

Mluvil jste o tom, že kádr béčka musí být znatelně širší, než byl kádr juniorky. Jak bude tedy tvořen?

V kádru zůstanou z velké části ti hráči, kteří byli v juniorce. Budou to ti, o nichž jsem přesvědčen, že se můžou ve své kvalitě ještě posunout. Přijdou kluci z devatenáctky, kteří teď dokončili dojezdový ročník. Zase jen ti, o kterých jsem přesvědčen, že když budou mít k práci přístup takový, jaký si tréninkový proces žádá, mohou být klubu prospěšní. A pak se, věřím tomu, vrátí někteří kluci, kteří už zkušenosti mají, jsou ve středním věku, prošli si Baníkem a mají charakter. Takže se budu moci spolehnout na to, že na hřiště vejdou a nechají tam všechno.

S jakou ambicí béčko Baníku do nové sezony vstoupí?

Bylo by troufalé, kdybychom hned ze začátku mluvili o tom, že chceme postoupit do druhé ligy. Ten první rok by měl sloužit k tomu, abychom si všichni oťukali, co účast v MSFL obnáší. Nebude to jednoduché. Už to nebude takový free fotbal, jako byl v juniorce. I soupeři budou proti nám asi jinak přistupovat. Ať je to jak chce, ať už oni přijedou k nám, nebo my k nim, pro ně to bude zápas proti Baníku. Pro kluky to nebude jednoduché. Já se na to ale moc těším a jsem na to moc zvědavý.

(nm) Zdroj: FC Baník Ostrava