Další nové přístroje z evropských peněz pro Městskou nemocnici Ostrava

Městská nemocnice Ostrava (MNO) pokračuje v modernizaci svého přístrojového vybavení. Od začátku tohoto týdne jsou postupně do provozu uváděny nové přístroje pro chronickou dialýzu, k dispozici je má Nefrologické a hemodialyzační centrum MNO. Celkem deset dialyzačních monitorů dodal vítěz veřejné zakázky společnost Fresenius Medical za téměř 5,4 milionu korun včetně DPH. Součástí dodávky je kromě instalace také instruktáž.

Dodávka je součástí projektu hrazeného z regionálního operačního programu. Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo v roce 2019 nemocnici částku 87 milionů korun na nákup celkem 54 přístrojů. Do provozu jich už bylo uvedeno 52 včetně deseti přístrojů pro dialýzu. Celý projekt skončí letos na podzim. K dodání zbývají poslední dva dialyzační přístroje pro oddělení ARO.

Postupně jsme ve veřejných zakázkách nakoupili například vybavení pro operační sály, přístroje pro endoskopii, pro včasnou diagnostiku i ultrazvuky a k dokončení projektu teď zbývá dodávka posledních dvou přístrojů. V modernizaci ale budeme pokračovat i po jeho skončení. Připravili jsme žádosti z výzev ministerstva pro místní rozvoj REACT-EU, a to za více než 300 milionů korun, které směřují do oblasti akutní i následné péče. A průběžně samozřejmě nakupujeme i z vlastních zdrojů, tak aby personál nemocnice pracoval s adekvátním přístrojovým vybavením,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Nefrologické a dialyzační centrum má k dispozici celkem dvacet přístrojů. Deset nových monitorů s označením 5008/S CorDiax nahradí přístroje starší 12 let, na kontě s více než 50 tisíci provozními hodinami. Přístroje budou šetrnější k pacientům, jedná se o nejnovější modely, které umožňují i různá měření. Zdravotníci ocení jejich komfortnější a intuitivnější ovládání.

Bezpečnost a kvalitu dialyzační léčby zlepší možnost měřit recirkulaci krve v cévním přístupu a modul pro kontinuální monitorování změn krevního objemu s možností automatického řízení ultrafiltrace, kterými jsou nová zařízení vybavena. Tyto monitory budou přínosem především pro pacienty, kteří hůře akceptují dialyzační léčbu. Výměna starých přístrojů za nové bude přínosná nejen pro pacienty, ale také personál,“ doplnil primář centra Patrik Letocha.

Nefrologické a hemodialyzační centrum MNO s 16 lůžky zajišťuje vysoce specializovanou a komplexní péči o pacienty s onemocněním ledvin. Diagnostické a terapeutické pracoviště je v provozu nepřetržitě 24 hodin denně mimo neděli. Celkové náklady na projekt jsou hrazeny 85 %  z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 5 % ze státního rozpočtu. Zbývajících 10 % platí ze svých zdrojů nemocnice a posléze jsou částky hrazeny z Fondu pro rozvoj MNO.