V Ostravě se do celostátního projektu „Pěšky do školy“ zapojí desítky ško

Ve významném počtu se do celostátní akce Pěšky do školy opět zapojí ostravské základní a mateřské školy. Záměrem projektu je zvýšit počet dětí, pravidelně docházejících do školy pěšky, preferována je také cesta dětí do školy na jízdním kole či koloběžce místo dopravy automobilem. Do letošního pátého ročníku Pěšky do školy se registrovalo 21 ostravských škol, celkem 195 tříd. Program je součástí aktivit Evropského týdne mobility a uskuteční se v termínu 16. – 22. září 2022. Pro soutěžící, kteří se zapojili do projektu, jsou připraveny ceny, stejně jako pracovní listy a výukové materiály. O výzvu je letos rekordní zájem, celkem je v rámci celé republiky přihlášeno víc jak 250 škol.

„Do projektu se mohou zapojit nejenom školy a pedagogové, ale také samotní rodiče. Pěší společná cesta rodičů a dětí se může stát vítaným tradičním rituálem, stejně jako třeba pravidelné večerní čtení pohádky. Společně strávený čas s dětmi nelze žádným způsobem nahradit a často je zdrojem zážitků, na které děti rády vzpomínají i v dospělosti. Zásadní je však také přínos samotného pohybu, který dětem často chybí. Pokud najdeme ráno čas k pěší společné cestě s dětmi do školy, pohyb se stane nedílnou součástí našeho dne a napomůže zdravému životnímu stylu,“ uvedla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Po loňském ročníku Pěšky do školy byl ve městě zmapován i zájem škol o cykloboxy, které nabídnou možnost uložení kol a koloběžek přímo před školou. Ostrava přispěla na zakoupení cykloboxů částkou ve výši 1 800 000 korun, další peníze poskytnou městské obvody, které mají zájem o pořízení cykloboxů. Některé městské obvody, popřípadě samotné školy, si již objednaly 47 cykloboxů, nejvíc cykloboxů přibude v Ostravě-Porubě. Do konce října proběhne ve městě instalace 36 cykloboxů. Prvních nových cykloboxů se dočkají žáci škol zřejmě již v prvním říjnovém týdnu, kdy by cykloboxy měly být instalovány u Waldorfské základní školy a mateřské školy Ostrava.

Pravidelná chůze dětí do školy přináší také návyky bezpečného pohybu po ulici. Ranní provoz před školou bývá ve městech značný, malé děti nemusí být mezi couvajícími a parkujícími auty vidět. Pokud příbuzní nejmenší děti do školy doprovází, děti si mohou přirozeným způsobem osvojit návyky bezpečného chování. Jestliže mohou rodiče a děti volit ve městě způsob dopravy mezi cestou pěšky či autem, měla by vítězit bezpečná pěší cesta do školy. Více informací k projektu viz https://peskymestem.cz/zitra-zacina-akce-pesky-do-skoly-zucastni-se-ji-rekordnich-70-tisic-deti/. Organizátoři projektu Pěšky do školy připravují také terénní pozorování aktivit u zapojených škol v Ostravě.