DALŠÍ OMEZENÍ HAZARDU V OSTRAVĚ

Obecně závazná vyhláška o loteriích začala v Ostravě platit 1. ledna 2017. Za dvacet devět měsíců od jejího spuštění se podařilo snížit počet automatů a „výherních“ hracích přístrojů o dvě třetiny -z celkového počtu 3102 zařízení z roku 2015 na aktuálních 704 přístrojů. K další regulaci v Ostravě dojde od 1. července letošního roku. Na území celého města budou povoleny pouze živé hry – ruleta a karetní hry v kasinech. Provoz automatů bude postupně ukončen podle termínů schválených ministerstvem financí nebo obecním úřadem, který povolení k umístění hazardní hry vydal podle nového zákona. Dosud je na území města 42 míst, kde mohou být automaty podle platné vyhlášky provozovány.

„Po částečné regulaci, která začala platit na začátku roku 2017, přistoupíme k úplnému zákazu provozu automatů, a to na území celého města. Vyhláška, kterou zastupitelé schválili před čtyřmi lety v říjnu, byla připravena na základě vyjádření jednotlivých obvodů a v rámci města se velmi lišila. Od úplného zákazu, přes povolení kasin až po schválené výherní hrací přístroje. Teď budou podmínky jednotné pro celé město. Provoz všech přístrojů na celém území Ostravy bude ukončen nejpozději do tří let,“ řekl k tématu náměstek primátora pro finance a rozpočet Martin Štěpánek.

Jen v Ostravě hráči v roce 2017 pozbyli téměř miliardu korun, průměrná měsíční prohra na jednu osobu činila 46 tisíc korun na jednom automatu. Ze zpráv Národního monitorovacího střediska vyplývá, že více než polovina patologických hráčů pochází z největších měst v České republice. U dvou třetin hráčů je hlavní hazardní hrou, vedoucí k patologickému hráčství právě hra na automatech v kamenných hernách, kvůli snadné dostupnosti a vidině vysokých výher. Počet zadlužených hráčů v roce 2017 byl 89 %. V Ostravě se týkala exekuce celkem 14,38 % osob. Podíl závislých osob v exekuci na území celé republiky přitom ve stejném období činil v průměru pouze 9,7 %.

Jsme si vědomi toho, že rodiny jsou rušením heren lépe chráněny před patologickými jevy a zatímco jim vloni zůstalo v domácích pokladnách o stovky milionů korun více, od poloviny letošního roku to bude postupně ještě lepší. Zákaz provozování automatů povede také k poklesu míry zadluženosti na území města. Jsem přesvědčen o tom, že se zvýší životní úroveň obyvatel města v kategorii s měsíčním příjmem od 13 do 18 tisíc, která patří k nejohroženějším skupinám v oblasti patologického hráčství,“ doplnil náměstek primátora Martin Štěpánek.

V rozpočtu města jsou výnosy z hazardu zapojovány ke krytí účelových dotací v oblasti kultury, školství, sportu a sociálních věcí.

(ab)