První měsíc v ostravské Vile Grossmann ve znamení výrazného zájmu návštěvníků, připraveny jsou speciální prohlídk

Rekonstruovaná Vila Grossmann má za sebou první měsíc provozu, ve kterém přivítala již 1 800 návštěvníků. Lidé do památkově chráněné vily míří prakticky z celé země, výjimkou však nejsou ani návštěvníci ze zahraničí. Návštěvníci již mohou obdivovat také vodní prvky v obnovené zahradě vily. Provozovatel tohoto nového turistického cíle Ostravy Černá louka připravil možnost prohlídek také v době květnových státních svátků. Pro zájemce, kteří si přijedou do města užít atmosféru nadcházejícího Mistrovství světa v ledním hokeji, jsou připraveny prohlídky ve dnech 14. května a 16. května, průvodci odprezentují historii vily v polském i anglickém jazyce.

„Návštěvníci při prohlídkách komentují rekonstrukci vily velmi pozitivně, obnovu považují za nadmíru zdařilou. Kladou také celé spektrum otázek, týkající se například historie objektu, budoucího využití, táží se na připravované programy. Aktuálně se chystáme také na vzácnou návštěvu ministrů sportu zemí V4, kteří Ostravu navštíví. Mohu také prozradit, že kulturní program ve vile odstartujeme na počátku srpna akcí Schlaraffia Woche,“ vysvětlil Jan Vlček, produkční vily a doplnil: „V průběhu prohlídek naše návštěvníky zajímá například unikátní kotel ETNA, táží se na způsob, jakým se kdysi topilo i kolik bylo zapotřebí koksu, aby dům kotel vytopil. Nezůstáváme však pouze u otázek vytápění, zájemci bedlivě sledují technické vymoženosti, třeba vysouvací okna či stahování venkovních dřevěných rolet. Samostatnou kapitolou je samozřejmě život Františka Grossmanna a jeho dílo i osud jeho rodiny.“

Prohlídky Vily Grossman je možno absolvovat od pátku do neděle v době od 10 hodin do 18 hodin, mimořádně v době vybraných svátků či speciálních akcí, např. souvisejících s konáním mistrovství světa v ledním hokeji (jak je zmíněno výše). Vstupenky jsou k dispozici na webu www.vilagrossmann.cz, rezervace vstupenek je reálná i na pokladně vily během otevírací doby, stejně tak na pobočkách ostravských informačních center (Elektra, Věž, Přívoz, Svinov a INFO JIH).

Grossmannova vila byla vystavěna v letech 1922–1924, zažila své pomyslné vzlety i pády, aby po sto letech znovu otevřela bránu a nabídla návštěvníkům unikátní prohlídky, deklarující um architektů, stavbařů i restaurátorů. Záchrana památkově chráněného objektu přišla takřka v hodině dvanácté, stavba byla napadena dřevomorkou, v posledních letech chátrala. Město Ostrava do rekonstrukce unikátní stavby investovalo víc jak 132 milionů korun s DPH. Aktuálně pokračují i práce na dovybavení vily dobovým nábytkem a dalším potřebným vybavením. Detailní informace o rekonstrukci Vily Grossmann naleznete v odkazu https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/v-ostrave-byla-dokoncena-zachrana-pamatkove-chranene-grossmannovy-vily.

Další tipy (nejen) pro fanoušky ledního hokeje ve městě

Během Mistrovství světa v ledním hokeji připravili průvodci OSTRAVAINFO také komentované procházky sportovní historií Ostravy, v jejíchž průběhu průvodci předestřou sportovní dědictví města a nabídnou pohled do minulosti sportu v Ostravě. Od sportovních klubů až po moderní arény, Ostrava byla, a stále je, dějištěm nezapomenutelných sportovních okamžiků. Zlaté období rozvoje sportovních klubů nastalo ve 20. letech minulého století, vzpomínat budou průvodci na sportovní legendy a zvláštní pozornost věnují hokeji a fotbalu, jejichž počátky spadají do počátku 20. století. „První hokejisté, takzvaní obojživelníci, byli vlastně fotbalisté, kteří užívali hokeje na přírodním ledě jako formu tréninku. Jedno z prvních hřišť bylo za první republiky u starého krematoria, prohlídka bude ukončena v místech, kde stával slavný zimní stadion Josefa Kotase. Stadion je právem taková legenda ostravského sportu, byl to jeden z prvních stadionů v Československu s ledovou plochou a má primát prvního zastřešeného hokejového svatostánku v naší republice. Bohužel do dnešních dní se nám nezachoval, ale příchozí jej budou moci vidět na historických fotografiích,“ přibližuje sportovní vývoj Ostravy vedoucí průvodcovských služeb Sylva Burgertová. Termíny prohlídek jsou v sobotu 11. května a 18. května od 10 hodin, začínají na Prokešově náměstí. Více na www.ostravaninfo.cz.

Mnoho dalších zajímavých tipů pak návštěvníci, mířící do Ostravy za hokejem, naleznou na webu Černé louky viz https://www.visitostrava.eu/.