Ohlédnutí za prvomájovou akcí v Zoo Ostrava

Pestrý prvomájový program v ostravské zoologické zahradě byl věnován představení nové ochranářské kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií – Vietnamazing. Akce pořádaná ve spolupráci se školami Moravskoslezského kraje se povedla – do zoo přišlo přes deset tisíc návštěvníků a na podporu zvířat se podařilo získat přes 17 tisíc korun!

Aktivity pro malé i velké návštěvníky byly zaměřeny na představení unikátní a zároveň ohrožené přírody Vietnamu, a to v rámci nové ochranářské kampaně vyhlášené Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA) nazvané Vietnamazing. Cílem kampaně, která potrvá dva roky (2024–2025), je představit návštěvníkům unikátní biologickou rozmanitost vietnamské přírody a význam zoologických zahrad při záchraně ohrožených druhů. Vietnamská příroda se vyznačuje velkým množstvím endemických druhů, tzn., že se nevyskytují nikde jinde na světě. Proto je třeba tyto unikáty chránit před úplným vymizením z planety.

V zoo měly na prvního máje své stánky také děti ze ZŠ Školská v Karviné, ZŠ a MŠ Bezručova v Bohumíně a ZŠ a MŠ v Raškovicích, v nichž zájemcům nabízely vlastnoručně vyrobené předměty – výrobky z keramiky, malované talířky, svícny, vlastnoručně zdobené tašky, trička nebo kšiltovky, dále větrníky, ozdůbky z korálků, zapichovátka a další předměty. Zájemci si také mohli nechat namalovat obličej. Výtěžkem z prodeje, který činil neuvěřitelných 17 000 Kč, podpořily chov ohrožených zvířat. Moc děkujeme!

Zoo Ostrava podporuje ochranu vietnamské přírody dlouhodobě. Mimo zapojení do kampaně Vietnamazing je to podpora čtyř projektů probíhajících přímo ve Vietnamu, a to prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu:

1. Tonkin Snub-nosed Monkey Conservation Programme – záchrana kriticky ohroženého langura indočínského ve Vietnamu,

2. Saola Working Group (SWG) – ochrana Annamského pohoří na hranici Laosu a Vietnamu s cílem zachránit (nejen) saolu před vyhubením,

3. Endangered Primate Rescue Center (EPRC) – záchrana kriticky ohrožených primátů ve Vietnamu,

4. Delacour Langur’s Project – záchrana kriticky ohrožených langurů Delacourových ve Vietnamu.

Tak jsou do ochrany přírody zapojeni i všichni návštěvníci Zoo Ostrava, a to nejen těch deset tisíc, kteří přišli minulou středu do zoo.

O posledním zmíněném projektu se mohli účastníci prvomájového programu dozvědět více z online přednášky Tila Nadlera, který se ochraně jednoho z nejohroženějších primátů světa věnuje přes 30 let. Zde je její cca desetiminutový záznam: https://www.youtube.com/watch?v=twXsuSumFLo&feature=youtu.be.

 (ab)