Pracovnice Domova Iris má pozitivní test na Covid-19, domov přijímá další opatření

V jednom z ostravských domovů pro seniory se objevil první případ nákazy nemocí Covid-19. Test byl pozitivní u pracovnice v přímé péči z Domova Iris v Mariánských Horách.

Informaci domov obdržel včera v odpoledních hodinách, dnes ráno do domova přijela odběrová sanitka, jejíž tým provedl stěry zhruba polovině ze 104 klientů domova, kteří mohli přijít s pracovnicí do kontaktu. Jedenáct pracovnic, které se s nemocnou kolegyní v minulých dnech potkávaly, dnes nešly do práce a zůstaly v karanténě.
Do karantény jsme okamžitě dali také oddělení, na kterém pracovala nemocná zaměstnankyně, což bylo technicky velmi náročné. Aktuálně nám z 93 zaměstnanců chybí  11 pracovnic, které jsou v karanténně, a několik dalších, které musí zůstat doma s dětmi. Vytvořili jsme nový rozpis směn a čekáme, zda hygienici nepošlou do karantény další zaměstnance. V domově nám bude chybět personál v přímé péči, tedy lidé, kteří přímo zajišťují potřeby našich klientů. Budeme potřebovat pomoc,“ uvedl ředitel domova Michal Mariánek.

Domov už od 16. března uplatňuje všechna bariérová bezpečnostní opatření, která v tomto týdnu navrhla vláda pro sociální zařízení. Všem klientům měří dvakrát denně teplotu, zaměstnancům je měřena teplota při příchodu do práce, všichni pracovníci chodí v rouškách, několikrát denně se dezinfikují společné prostory, zejména všechny dotykové plochy. Zákaz návštěv v domově platí už od 3. března.

„V  domově už byly otestovány desítky klientů a zaměstnanců. Výsledky z těchto stěrů budou k dispozici nejpozději zítra ráno. Na jejich základě se s vedením Irisu dohodneme na dalším postupu, kterým budeme řešit personální situaci v domově, a budeme o něm informovat rodiny i veřejnost, “ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Otestováni byli klienti nejen z oddělení, kde zaměstnankyně pracuje, ale také oddělení, kam chodila v případě personální nouze pomáhat. Stěr byl odebrán zaměstnancům nejen ze stejného oddělení a směny, ale také těm, kteří byli s pracovnicí v minulém týdnu v kontaktu.

„Členové odběrového týmu konstatovali, že zavedená opatření v domově jsou správná a vedení zařízení situaci nepodcenilo. Stále platí, že u nás v tuto chvíli nemá nikdo zvýšenou teplotu ani příznaky respiračního onemocnění. Chci ocenit zaměstnance, že i s vědomím toho, že jedna z kolegyň je pozitivní na Covid-19 přišli do práce, aby se postarali o klienty,“ doplnil ředitel zařízení Michal Mariánek.

Město je zřizovatelem celkem osmi domovů pro seniory s kapacitou 1611 klientů. Domov Iris patří mezi menší z nich. Kromě toho v Ostravě funguje dalších třináct zařízení jiných zřizovatelů s dalšími 520 lůžky, celková kapacita pobytových míst pro seniory ve městě je tedy aktuálně 2131 míst.

(nm)