Hasiči už odvezli z Ostravy domů téměř tři desítky cestovatelů

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zajistil od středy 26.3.2020 do pondělního odpoledne 30.3.2020 převoz svými vozidly celkem 27 českých občanů z Ostravy do svých domovů prakticky ve všech šesti okresech Moravskoslezského kraje. Cestující se předtím museli složitě vracet z Evropy i amerického kontinentu kvůli koronavirové pandemii.

Autobus Transdev za tuto dobu převezl domů z Ostravy celkem 31 občanů, jednu osobu odvezla domů Policie ČR. Po „vlastní“ ose díky vozidlům příbuzných a známých odjelo z Ostravy celkem 22 osob. Z toho vyplývá, že především autobusy Policie ČR, ale i dalších dopravců, přivezly z Prahy a Brna (především) do Ostravy k hygienickému odbavení celkem 81 osob. Všechny prošly na parkovišti naproti Domu kultury Ostrava individuálním jednáním s hygienikem Krajské hygienické stanice v Ostravě o podmínkách karantény

Pro komfortní práci střídajících se hygieniků uzpůsobili hasiči své mobilní operační středisko v užitkovém automobilu Ford přímo na parkovišti. V prvním případě (středa 26.3.) cestovatele ještě odváželi od železničního nádraží v Ostravě-Svinově velkým hasičským autobusem, ve zbývajících případech již od Domu kultury jedním či dvěma moderními vozidly VW Transporter.

Posádku velkého autobusu či menšího hasičského autobusu VW obvykle tvoří jeden až dva příslušníci HZS Moravskoslezského kraje, opatřeni ochrannými pomůckami – ochranným oblekem a rukavicemi, filtrační maskou, respirátorem a ochrannými brýlemi. V jejich vozidlech je pro potřeby převozu vytvořena provizorní přepážka, která odděluje posádku od ostatních cestujících. 

Například v pondělí 30.3.2020 odpoledne přijali hasiči s hygieničkou u Domu kultury Ostrava celkem sedm osob, které přijely z Prahy policejním VW Transportem. Šest z nich odvezly dva hasičské VW Transportery do Ostravy-Poruby a na několik míst okresu Karviná, sedmá cestovatelka, vracející se přes Londýn z Miami, zvolila osobní odvoz do Frýdku-Místku.

Ještě v jiném režimu repatriace už v sobotu 21. března 2020 ráno vyzvedl hasičský autobus 26 českých turistů, vracejících se z Afriky, přímo na letišti v polských Katovicích. Za obdobných bezpečnostních opatření v těchto dnech je za dvě hodiny převezl zpátky na území České republiky a vyložil v Karviné. 

(ab)