Poprvé v historii navštívilo Moravskoslezský kraj přes milion návštěvníků

Foto: Dolní Vítkovice, Bolt tower . Autor JIří Zerzoň

Moravskoslezský kraj táhne  v roce 2019 sem přijelo přes milion návštěvníků. Poprvé v historii se v hromadných ubytovacích zařízeních regionu ubytovalo 1 013 461 hostů. Celkový počet turistů tak meziročně vzrostl o 2,8 procenta. Průměrně se u nás zdrželi 2,8 noci.

„Čísla návštěvnosti Moravskoslezského kraje rok od roku rostou. Tentokrát nám statistika udělala ještě větší radost než obvykle. Poprvé v historii návštěvnost překročila magickou hranici 1 milionu turistů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních. Věřím, že za růstem počtu turistů v našem regionu stojí také krajské infrastrukturní i marketingové projekty. Třeba vybudování tří stellplatzů, tedy zpevněných ploch pro stání obytných vozů a karavanů v minulém roce, rozšíření sítě krajských elektrokol, která si nyní zájemci mohou půjčit za výhodné ceny na třiceti místech v kraji, a také naši Technotrasa. Ta od minulého roku sdružuje na 25 technických atraktivit v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Upřesnil, že oproti roku 2018 do kraje vloni přicestovalo o 27 666 hostů více. „Cestovní ruch hraje silnou ekonomickou roli, generuje významné výnosy a vytváří pracovní místa. I proto jsme vyhlásili první ročník soutěže Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019. Prostřednictvím této soutěže chceme ocenit kvalitní projekty a motivovat subjekty v cestovním ruchu. O vítězích může rozhodnout také veřejnost svým hlasováním, a to do 13. února,“ řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

gong_1-300x200

Dodal, že kraj se nyní bude statistikám věnovat podrobněji. „Český statistický úřad totiž vypočítává pouze jednu část návštěvnosti, a to počet turistů, kteří se ubytovali ve sledovaných hromadných ubytovacích zařízeních. Ve skutečnosti k nám do regionu přijelo mnohem více návštěvníků. Chceme tedy ještě zjistit, kolik lidí přijelo do regionu třeba jen na jeden den, nebo se ubytovali u rodiny a přátel. Celková návštěvnost regionu je logicky mnohem vyšší a jde do milionů v počtech návštěvníků a do miliard co do jejich útraty. Přesné výsledky budeme znát v průběhu jara,“ upřesnil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

(nm)