Ostrava zpívá gospel vstupuje do velkého finále

Teprve před pěti týdny začaly zkoušky populárního hudebního projektu pro všechny ostravské i mimoostravské milovníky zpěvu a gospelové hudby s názvem Ostrava zpívá gospel. Letos se v tomto neobvyklém sboru sešlo rekordních 170 zpěváků, od těch zkušených, až po úplné amatéry. Kapela, která sbor doprovází, čítá letos celkem 14 hudebníků, ke kterým se ale několikrát v průběhu vystoupení přidá ještě dalších 12 mladých hráčů na smyčcové nástroje a 30 dětských zpěváčků. Těchto celkem více než 220 účinkujících stihlo v neuvěřitelně krátkém čase nacvičit téměř dvouhodinový koncertní program, jenž pro posluchače skýtá také několik skutečných perliček a překvapení.

Již tento víkend v sobotu 9. 12. proběhnou v multifunkční aule GONG dva dlouho očekávané závěrečné koncerty 5. ročníku projektu Ostrava zpívá gospel. První z nich začne v 15 hodin, ten následující v 18 hodin. „Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, jak rychle se nám opět podařilo oba koncerty v online předprodeji vyprodat. Sál má kapacitu 1500 míst a všechny vstupenky i tentokrát zmizely více než týden před samotnou akcí. Máme z toho obrovskou radost a doufáme, že si diváci program užijí aspoň tak, jako si ho užijeme my,“ uvedla Barbora Filipová, hlavní produkční projektu.

Terry English, dirigent sboru a zakladatel a vedoucí celého projektu, se chystá letošní 5. ročník pojmout v ještě originálnějším a větším stylu, než v předchozích letech. Samotný přesun koncertů z obvyklého místa konání do multifunkční auly Gong byl pro organizátory velkým a odvážným krokem. Pro návštěvníky je ale nachystáno několik dalších novinek a překvapení. Mezi jedno z nich patří například účast vynikajícího amerického gospelového zpěváka Tyree Morrise. „Tyree se účastnil i naší velké víkendové společné zkoušky, která proběhla v sobotu 2. 12. V Malenovicích. Věnoval se nejen práci s celým sborem, ale také jednotlivým sólistům, kterým dával praktické rady ze své dlouholeté pěvecké praxe. Byl to pro nás nejen velký přínos, ale také výborný lidský zážitek,“  dodal dirigent Terry English.

Další novinkou, kterou letošní koncerty přinášejí, je jejich charitativní rozměr. Sbor OZG navázal prostřednictvím některých svých členů spolupráci s organizací Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou. Organizátoři se rozhodli, že částečný výtěžek z letošního prodeje vstupenek věnují na podporu jedné z rodin, kterým Asociace dlouhodobě pomáhá. Zakoupením každé vstupenky tak letos návštěvníci přispějí na speciální a velmi účinnou, ale nákladnou neurorehabilitační léčbu dvanáctiletého Dalibora z Ostravy. Ten se na jeden z koncertů také přijde osobně podívat a „zkontrolovat“, jestli sbor zvládnul celý program dobře nacvičit a čistě zazpívat, jak sám prohlásil. „Dalibor je určitě jedním z největších důvodů, proč jsme moc rádi, že se nám podařilo prodat všechny vstupenky. Rozhodli jsme se využít příležitost pomáhat druhým, a podpořit svými hlasy ty, kteří tak hlasití jako my být nemohou,“ dodává Filipová.

Projekt podporuje statutární město Ostrava a záštitu nad koncerty převzal jako každý rok i letos primátor města Ostravy Tomáš Macura. Více informací o akci můžete najít na www.ozg.cz, nebo na facebooku.

(iza)