Jiří Pavlica a Janáčkova filharmonie Ostrava oslaví společně před vyprodaným Gongem 70. narozeniny

Jiří Pavlica, houslista, skladatel, primáš Hradišťanu a jeden z vůbec nejvýznamnějších zástupců multižánrových hudebních projektů současnosti slaví 70. narozeniny. V rámci svého narozeninového turné se symfonickými orchestry po celé České republice odehraje ve čtvrtek 30. listopadu koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava, jež na podzim tohoto roku odstartovala 70. sezónu. Symbolické hudební propojení dvou „sedmdesátníků“ na jednom pódiu si již tento čtvrtek od 18 hodin vychutná do posledního místa vyprodaný Velký sál multifunkční auly Gong v ostravských Dolních Vítkovicích.

Narozeninový koncert, který je již několik týdnů beznadějně vyprodán, přinese spojení autorské tvorby Jiřího Pavlici v interpretaci Hradišťanu a orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jak je u Jiřího Pavlici zvykem, bude ve svých písních zpívat především o lásce, víře v dobro a naději, a to po boku filharmonie, která shodně jako on slaví letos 70 let. „Vždycky jsem se spíš díval na to, co mám udělat, než na to, co už mám za sebou. Nicméně životní jubilea vás trochu přinutí bilancovat. Mé ohlédnutí se promítlo právě i do programu narozeninových koncertů,“ říká k programu Jiří Pavlica.

Spojení JFO s Jiřím Pavlicou není ojedinělé, za posledních deset let se na jednom pódiu setkali hned několikrát. „V roce 2016 jsme společně účinkovali v rámci projektu pro žáky a studenty středních uměleckých škol Letní koncert s Hradišťanem, tehdy se na pódiu představili také žáci z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje a pro tuto příležitost vznikl monumentální sbor ze zástupců Ostravského dětského sboru, Ženského pěveckého sboru DUHA, Smíšeného pěveckého sboru JKGO a mužského pěveckého sboru opery Národního divadla moravskoslezského,“ vzpomíná na spojení s Hradišťanem ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla. O něco čerstvější je pak vzpomínka na poslední společné vystoupení v roce 2017, kdy Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou odehrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava Vánoční koncert právě v multifunkční aule Gong, kam se nyní vrací.

„Dramaturgie 70. koncertní sezóny je promyšlená, proto jsme ani v rámci populárních crossoverových koncertů Cyklu G nemohli logicky minout významné životní jubileum Jiřího Pavlici a s chutí společně s ním i s naším orchestrem oslavíme shodné narozeniny,“ doplňuje Žemla.

Jiří Pavlica působí jako primáš a umělecký vedoucí Hradišťanu již od roku 1978 a za tu dobu kapelu přivedl z původně úzce folklórního zaměření k alternativní dramaturgii, která se nebojí překračovat hranice různých hudebních žánrů a filozoficky prohlubovat odkaz lidové tradice. Jeho schopnost spojovat hudebníky napříč žánry jej přivedla ke spolupráci s Vlastou Redlem, Emilem Viklickým, Spirituál kvintetem, Komorním orchestrem Leoše Janáčka, ale i s umělci ze zahraničí (Alistair

Anderson – Velká Británie, Yas Kaz – Japonsko, Dizu Plaatjies – Jihoafrická republika). Autorská tvorba Jiřího Pavlici je dnes již téměř synonymem Hradišťanu. Jeho písničky čerpají inspiraci z moravské folklorní tradice a svými texty dokážou nejen pohladit po duši, ale také předat hlubší filozofické poselství.

Repríza beznadějně vyprodaného narozeninového koncertu se uskuteční 4. prosince 2023 v KD Leoše Janáčka v Havířově, na tento koncert jsou ještě v prodeji poslední volné vstupenky.

(ab)