Dolní Vítkovice navštívil již miliontý návštěvník

Industriální areál Dolní Vítkovice (DOV), nejnavštěvovanější mimopražský turistický cíl ČR, překonal v neděli 21. 7. 2019 pomyslnou hranici milionu návštěvníků. Miliontým návštěvníkem se stal pan Síkora z Jablunkova. Spolu s ním dorazila do Ostravy jeho manželka a synové. Všichni si díky správnému načasování návštěvy Velkého světa techniky, kde se současně s jejich vstupem rozsvítila číslovka 1 000 000, odnesli rodinné vstupné do science centra na celý příští rok.

Dolní Vítkovice se drží na špici TOP cílů České republiky. V roce 2018 bodovaly s celkovým počtem 1, 36 milionu návštěvníků. Dalších 298 tisíc lidí dorazilo do Landek Parku, který je rovněž součástí DOV, v tabulkách turistických atraktivit se ale hodnotí odděleně. Svůj první návštěvnický milion zaznamenaly areály DOV v roce 2015. „Dolní Vítkovice se stále mění, lidé proto jezdí opakovaně. Navíc máme velkou návštěvnost díky vzdělávacím aktivitám pro školy a školáky. Nově zveme nejširší veřejnost na prohlídku koksárenské baterie, která bude od srpna součástí Uhelného okruhu. K tomu nám stále přibývá prestižních akcí, takže věřím, že se letos mezi nejlepší mimopražské destinace znovu propracujeme,“ říká ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

V rámci Moravskoslezského kraje je DOV návštěvnickou jedničkou. Následuje ostravská zoo a již zmíněný Landek Park – největší hornické muzeum v České republice. DOV láká atraktivní náplní Světa techniky, kam se letos na podzim nastěhuje zbrusu nová expozice „CRASH!!!“, která vystřídá dočasnou výstavu Tělo a technika a nabídne neméně atraktivní podívanou a zážitky. Ukáže, co se děje lidem při dopravních nehodách, vrak auta i ARO oddělení.

V Malém světě techniky U6 je letošním tahákem expozice s legendární postavičkou Igráček. Milan Dobeš Museum před pár dny změnilo stálou expozici a otevřelo unikátní výstavu k 90. narozeninám zakladatele světového op artu, významného kinetického konstruktivisty Milana Dobeše. Tradičně vyhledávaná je také Bolt Tower s Bolt Café – původní vysoká pec s nejvýše položenou kavárnou v Ostravě a s výhledem na celý areál a město.

Industriální areál Dolních Vítkovic denně slouží jako vzdělávací, kulturní a společenské centrum pro školy i širokou veřejnost. Dolní Vítkovice jsou dnes jedním z hlavních symbolů Ostravy. Konají se zde největší hudební festivaly (Colours of Ostrava, Beats for Love, Oldies festival a další), konference i sportovní akce (Ostrava Beach Open, City Cross Sprint aj.), vzdělávací aktivity pro školy i širokou veřejnost.

(nm)