Ženy první ligu zachránily: Baník – Brno 2:2!

Fotbalistky Baníku ve své premiérové sezoně v nejvyšší soutěži obstály a prvoligovou příslušnost uhájily! Nováček soutěže v posledním utkání nadstavbové části 1. ligy žen remizoval s Brnem 2:2! A protože v paralelně hraném utkání Dukla prohrála v Plzni 0:3, Baňky ve skupině o záchranu uhájily třetí příčku, na té čtvrté, sestupové, zůstala pražská Dukla.

V Radvanicích se před stovkou diváků odehrávalo velké drama. Karty byly před utkáním poři rovnosti bodů mezi Baníkem a Duklou a lepším vzájemném utkání pro Baník rozdány jasně. Baník, pokud se chtěl zachránit, nesměl v utkání s Brnem získat méně bodů než Dukla v paralelně hraném duelu v Plzni. Ideálně to znamenalo vyhrát, pak by nebylo nutné se na výsledek duelu Plzeň – Dukla vůbec ohlížet. Jenže věci se začaly vyvíjet jinak.

Po nervózním úvodu se ženy Baníku po čtvrthodině dostaly na dostřel. Kateřina Vojtková to zkusila šajtlí a minula branku. Za malou chvíli se k hlavičce dostala Denisa Břenková, ale brněnská gólmanka Jílková střelu lapila.

A přišel úder soupeře. Po rychlé protiakci se do gólové pozice dostala Denisa Haklová a sama před Anežkou Zelenkovou v brance Baníku nezaváhala – 0:1.

Přítomní fanoušci nevěděli, jak se vyvíjí duel v Plzni, obvyklý server s onlajn výsledky duel v Plzni neaktualizoval. Ale domácí lavička informace o tom, co se právě v Plzni děje, měla. Takže věděla, že na západě Čech je stále bezbrankový stav. Což v tu chvíli znamenalo sestup Baníku. Do hry Slezanek se vkradla nepohoda a žádná velká šance, která by mohla přinést vyrovnání, nepřicházela. Mezitím přišla z Plzně zpráva, že Dukla za stavu 0:0 zahrává pokutový kop. Kritická situace. Zpráva o tom, že plzeňská gólmanka penaltu zlikvidovala a Dukla se do vedení nedostala, přinesla dílčí úlevu, ale situace byla nadále nedobrá. Dukla držela v Plzni remízu, Baník prohrával. A krátce před koncem poločasu hlavičkovala zblízka brněnská Lucie Lišková mimo dosah gólmanky Zelenkové a Brno v Ostravě vedlo 2:0. Tak skončil první poločas. Přestávková informace z Plzně zněla nepříjemně: stále 0:0. V živé tabulce tedy bod náskoku pro Duklu.

Do druhého poločasu však v Radvanicích nastoupil mnohem bojovnější Baník, a obraz hry začal vypadat jinak. A už v 54. minutě přišlo snížení, hlavou se po přesném centru Kláry Waltrové poprvé prosadila Denisa Břenková – 1:2. Vyrovnání se však stále zdálo nutností, stav utkání v Plzni byl pořád 0:0, Dukla tedy stále držela bod navíc.  Až do 66. minuty. V té dorazila do Ostravy důležitá zpráva. Plzeň se z penalty ujala vedení, Dukla prohrává, což v dané chvíli znamenalo záchranu pro Baník. Slezanky však nechtěly spoléhat jen na duel v Plzni a dál usilovaly o vyrovnání. To přišlo po sérii nevyužitých šancí v 82. minutě. Aktivní Denisa Břenkové donutila brněnskou brankářku k hrubé chybě, sebrala jí míč a střelou do prázdné branky vyrovnala na 2:2. Záchrana byla v tu chvíli na dosah, při nerozhodném stavu v Radvanicích by musela Dukla v Plzni zcela otočit stav. To Plzeň nepřipustila, takže konečná remíza 2:2 Baňkám k záchraně bohatě stačila!

——————————————————————————————————

Statistiky: Poločas: 0:2, Branky: 53. a 82. Břenková – 21. Haklová, 44. Lišková. Rozhodčí: Hausnerová. ŽK: Furiková, Břenková – Lišková, Dianišková, Haklová, Ježková. Diváci: 100

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava