ŽÁKYNĚ ZÁKLADNÍ ŠKOLY Z OSTRAVY-ZÁBŘEHU ZACHRAŇOVALY LIDSKÝ ŽIVOT

Život člověka, který se z vážných zdravotních důvodů ocitl na hranici života a smrti, zachránily na ulici v Ostravě-Zábřehu žákyně základní školy. Přivolaly rychlou lékařskou pomoc a do jejího příjezdu poskytovaly dle pokynů operátorky první pomoc.

Za příkladné chování byly žákyně hodnoceny pochvalou ředitele školy, u příležitosti Mezinárodního dne záchrany života 16. 10. 2018 jim přišel vyjádřit uznání také starosta Martin Bednář.

„Jsem hrdý, že žákyně naší osmé třídy, jmenovitě Michaela Zientková, Kateřina Honzková a Tereza Lyčková projevily nejenom obětavost a nezištnou pomoc druhému člověku, ale také občanskou připravenost a pohotovost svého jednání. Na rozdíl od kolemjdoucích, kteří  dotyčného bez zájmu míjeli. K záchranné akci došlo ve středu 5. září 2018 po 13. hodině na ulici Krasnoarmejců 26 v Ostravě-Zábřehu, u hřiště FC Ostrava-Jih,“ popsal situaci ředitel ŽS Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu, Pavel Olšovský.

Starosta Martin Bednář zachránkyně navštívil přímo ve třídě, kde jim při poděkování a vyjádření uznání za jejich čin předal květiny a dárky. „Velice oceňuji, že dívky nebyly lhostejné a pustily se do boje o lidský život. Právě dnes se v rámci   Evropského dne záchrany života připomíná, jak důležité je umět v situaci, kdy se skutečně počítá každá vteřina, poskytnout pomoc. Nezapomínejme, že kdokoli z nás může takovou pomoc někdy potřebovat.“

Evropský den záchrany života vznikl za podpory Evropského parlamentu a každoročně se koná 16. října. V roce 2018 se uskuteční první globální varianta této události, kdy se původně evropský projekt rozšíří do celého světa. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o potřebě výuky resuscitace, zejména u dětí na základních školách.

(ab) Zdroj: Město Ostrava