ZAČÍNÁ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA

Foto: MHF Leoše Janáčka. Oratorní večer. Návrat Tobiáše s Adamem Plachetkou

V Ostravě začíná Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Pestrý koncertní i bohatý doprovodný program se rozběhne už ve čtvrtek (1. června) a potrvá celý měsíc. Festival letos mění prostředí koncertů a přidává mnohé neotřelé novinky.

Jako jediný v rámci festivalů klasické hudby napříč celou ČR například uvede výjimečnou skladbu Paula Hindemitha, poněkud opomíjeného a ve své době zatracovaného německého skladatele antiromantické „hudby nové věcnosti“. Interpretkou Hindemithovy geniální Sonáty pro sólovou violu bude Kristina Fialová. „Na Janáčkově festivalu mám hodně speciální, výjimečný program. Kromě Paula Hindemitha mi festival vybral i Krzysztofa Pendereckého, Lilianu Fuchs a György Ligetiho. Jeho sonátu budu hrát úplně poprvé ve svém kariéře,“ uvedla.

Během velkých symfonických koncertů se v Janáčkově rodném kraji setkají rozhlasoví symfonici ČR a Norska pod vedením Petra Popelky, uznávaný a obdivovaný mistr violoncella Daniel Müller-Schott, klavírní virtuos světového formátu Christian Ihle Hadland a české hvězdy klasické hudby.

Na programu jsou také zajímavé přesahy do jiných žánrů – jazzový večer s kvartetem Nikol Bókové, nositelky cen Anděl a Jantar nebo hudebně-taneční performance „Vrány“ s uskupením Holektiv a hudebnicí, skladatelkou a modelkou Terezií Kovalovou. Festivalový crossover se uskuteční také v hukvaldském amfiteátru, kde zazní moravské lidové písně a Janáčkova Suita pro smyčce v netradičním podání jedinečné cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc.

Daniel Müller-Schott _foto Uwe Arens 4
Foto: Daniel Müller Schott. Autor: Uwe Arens

Festival letos i záměrně porušuje letité zvyklosti a překračuje tradiční role vybraných umělců. Hobojista Vilém Veverka se tak představí jako moderátor a autor fotografií, které vyzdobí festivalovou kavárnu v Hukvaldech. Jiří Vejvoda, který měl dosud na Janáčkově festivalu výlučně moderátorskou pozici, se publiku představí i jako scénárista a komentátor činoherního děje speciálního matiné. Sopranistka Kateřina Kněžíková se poprvé na festivalu ujme pedagogické role v rámci festivalových Mistrovských kurzů. Naopak pedagožka pražské HAMU Sylva Smejkalová, rodačka z Ostravy, na MHF Leoše Janáčka ve světové premiéře představí svou novou skladbu „Linden leaves“ (Lipové listí).

Mimo to festival letos oslaví dvě úctyhodná výročí. Společně se svým rezidenčním orchestrem, kterým je Symfonický orchestr Českého rozhlasu, připomene 100 let od zahájení pravidelného vysílání Českého rozhlasu. S Janáčkovou konzervatoří v Ostravě pak oslaví koncertem s výmluvným názvem „70 let v plné kráse“ jiné neméně významné jubileum, a to 70 let od založení konzervatoře.

Silný zážitek nabídne Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor se skvělými sólisty a dirigentem – prezidentem festivalu Tomášem Netopilem. V jedinečném, monumentálně působícím prostředí ostravské katedrály Božského Spasitele přednesou Dvořákovu kantátu Stabat mater.

V kulisách chrámů, kostelů, klášterů i industriálních budov se v Ostravě, Hukvaldech, Opavě, Ludgeřovicích a Příboře rozezní i další jedinečné koncerty, například recitály Evy Bublové „Varhany liturgické i světské“ a rovněž „Klenoty české a německé varhanní hudby“ Pavla Svobody. Špičkové varhanní recitály jsou součástí pátých festivalových Dní slezských varhan věnovaných tentokrát památce loni zesnulého Františka Václava Lobkowicze, prvního sídelního biskupa Ostravsko-opavské diecéze.

Česká filharmonie_Netopil_foto-Petra Hajska
Foto: Česká filharmonie. Autor: Petra Hajska

Už zmíněné moderní hudební přesahy, tedy jazz a performance, se odehrají v netradičním prostředí. Zatímco jazzový večer je situován do Kompresorovny ostravského Landek Parku, hudebně-taneční performance proběhne v Národním zemědělském muzeu Ostrava v Dolních Vítkovicích. V dolnovítkovickém industriálním prostředí se diváci mohou těšit také na koncert „kouzelníka s klarinetem“ Karla Dohnala, který je laureátem řady významných mezinárodních soutěží a koncertoval na významných pódiích celého světa. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony Orchestra v Londýně a vystupoval s mnoha dalšími orchestry a soubory. Koncert se uskuteční v BrickHouse, kde loni diváci Janáčkova festivalu aplaudovali fenomenálnímu kytaristovi Miloši Karadaglićovi.

K dalším programovým „bonbónkům“ a zajímavostem MHF Leoše Janáčka bude patřit koncert Wroclaw Baroque Ensemble, vynikajícího polského orchestru hrajícího na repliky historických nástrojů. V repertoáru polských hostů zaznívají především skladby slezského baroka a raného klasicismu. Tato hudba nalezne ideální prostor pro své vyznění v krásném prostředí opavského kostela sv. Václava.

Tradičně atraktivní je letos také program v Janáčkově rodišti, tedy v Hukvaldech. Kromě crossoveru Harafica Symphonic zaujme především oratorní večer Návrat Tobiáše Josepha Haydna s Adamem Plachetkou. Novinkou je zařazení hned dvou operních představení pro děti a s dětmi „Peřiny“ a „Perníková chaloupka“. Mezi dětskými operami budou probíhat kreativní Leošovy výtvarné a hudební dílny, které jsou také určené rodinám s dětmi.

„Překvapením bude pro mnohé festivalové posluchače jistě Daniel Matejča. Houslista, který jako vůbec první Čech zvítězil v Eurovision Young Musicants. Čerstvě osmnáctiletý mimořádně talentovaný mladý muž, bude společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava zahajovat letošní ročník festivalu. V jeho podání uslyšíme Dvořákův Koncert pro housle a moll,“ dodává ředitel Janáčkova festivalu Jaromír Javůrek s tím, že tento zahajovací koncert v ostravském Divadle Antonína Dvořáka je už vyprodán.

Pod názvem „Malé rozhovory o velké hudbě“ se letos poprvé v historii festivalu objevují festivalové podcasty. Ty už jsou k poslechu nyní na www.mhflj.cz  nebo na YouTube.

(nm)