Žáci základních škol z Bílovce a okolních obcí se stali spisovateli a napsali knihu

Celkem devět základních škol z Bílovce a okolních obcí se zapojilo do projektu Kniha psaná napříč školami, jednotlivé příběhy tvořily děti ze 13 pátých tříd a 9 sedmých tříd. Kniha, která bude slavnostně pokřtěná již tuto středu 3. listopadu v 16 hodin v Kulturním domě v Bílovci, zahrnuje nejen skryté poselství dětských autorů, ale je doplněna i rukopisy a originálními ilustracemi.

„Podnět k této aktivitě vzešel z Pracovní skupiny pro rozvoj čtenářské gramotnosti projektu MAP II ORP Bílovec, která je tvořena učiteli českého jazyka na základních školách nejen v Bílovci, ale i dalších jedenácti okolních obcích. Společné psaní knihy navrhli jako jeden ze způsobů, jak podpořit zájem dětí o český jazyk a literaturu,“ vysvětluje Jana Rybářová, manažerka projektu a koordinátor vzdělávacích aktivit města Bílovce. Akce se připravovala již od podzimu 2020, s konečnou podobou a pravidly byli žáci seznámeni v lednu 2021.

Příběhy na pokračování oslovily všechny

Tato originální publikace má dvě části, v první jsou příběhy, které psali žáci jednotlivě. Každý si zvolil své téma a přidal i ilustraci. V druhé části jsou pouze dva příběhy na téma Překvapení, které však psaly celé třídy společně na pokračování. To znamená, že příběh třeba začaly psát třídy v ZŠ Studénka a nedokončený jej předaly další škole podle rozpisu, která příběh rozvinula. Tak příběh putoval všemi školami až do té poslední, kde byl ukončen. „Toto byla asi nejtěžší část jak pro organizátory, tak pro děti. Ty měly totiž největší problém příběh nechat rozpracovaný a poslat dál, měly tendenci ho ukončit,“ pokračuje s úsměvem Jana Rybářová a dodává, že i organizátorsky bylo náročné zajistit, aby vše běželo podle harmonogramu, zvlášť proto, že školy v té době fungovaly v distanční výuce. „Bylo náročné sehnat i všechny rukopisy a ilustrace v potřebné kvalitě.“

Zajímavá příležitost ukázat výuku slohu a literatury jinak

Pro žáky i vyučující to byla nová zkušenost. O to větším překvapením bylo množství zapojených škol. „Pro děti bylo největší motivací vyzkoušet si práci spisovatelů. Zájem z jejich strany byl opravdu velký, velkou roli v tom sehráli i vyučující českého jazyka, kteří tento zájem jednotlivců i třídních kolektivů podpořili,“ popisuje Ladislava Kremzerová ze ZŠ Pustějov. „V některých příbězích jsou ilustrace samotných autorů, v jiných obrázky malovali spolužáci. Společný příběh na pokračování vzbuzoval u žáků napětí a očekávání, co předchozí vrstevníci z jiné školy napíší. Velkým úskalím bylo, že kolektivní práce třídy byla odkázána pouze na on-line výuku, přesto žáci vše zvládli skvěle. Byla to velmi zajímavá příležitost ukázat výuku slohu a literatury jinak, než je běžná vyučovací hodina. Mladí autoři mohli uplatnit vlastní fantazii, být součástí kolektivu, naučit se spolupracovat on-line, realizovat vlastní zážitky a pocity. Někteří se v příbězích dokázali přenést do budoucnosti i minulosti,“ dodává Ladislava Kremzerová.

Vysoká úroveň literárních příběhů

Podle učitelů, ale i organizátorů akce překvapili někteří žákovští autoři vysokou literární úrovní příběhů i krásnými ilustracemi. O tom se ostatně může přesvědčit i široká veřejnost, přestože publikace nebude určena k prodeji. Kniha bude totiž po slavnostním ceremoniálu, kdy ji pokřtí starostka města Bílovce Renata Mikolašová, distribuována všem zúčastněným školám, autorům příběhů a ilustrací a obdrží ji také školní a obecní knihovny a starostové obcí. „Město Bílovec již vydalo celou řadu publikací, ale kniha, kterou by psali žáci více škol na pokračování, je zde poprvé. O to více se na toto dílo těším a věřím, že to není poslední kniha, kterou místní děti napsaly,“ dodává starostka Renata Mikolašová. Kniha byla financována z projektu MAP II ORP Bílovec.

Projekt MAP II ORP Bílovec, Registrační číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0008617. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.