Výstava, zahájená v den výročí osvobození Ostravy, připomene dvě desetiletí našeho členství v Evropské unii

Foto: Ostravská Radnice, kudy z nudy

Město Ostrava bylo osvobozeno 30. dubna 1945. Na válečné události a osvobozovací boje zavzpomínají v Komenského sadech váleční veteráni, vedení města i kraje a také veřejnost. V letošním roce si navíc připomínáme 20. výročí členství Česka v Evropské unii. V EU tak vyrostla již celá jedna generace českých občanů.

Tento okamžik je proto vhodnou příležitostí pro ohlédnutí a hodnocení toho, co nám členství v EU přineslo, ať už v životní úrovni, kvalitě života nebo soudržnosti společnosti.

„Letošní oslavy jsou zajímavé spojením dvou velkých historických milníků – osvobození z největšího válečného konfliktu ve známé historii naší civilizace, a také vstup do svazku zemí, tvořící základ moderní Evropy. Členství naší zemi přineslo značný hospodářský rozvoj a stabilitu a vrátilo nás na mapu nejvyspělejších zemí světa. Členství v tomto svazku je navzdory určitým ’provozním‘ obtížím jedinou správou cestou,“ řekl primátor Ostravy Jan Dohnal.

Díky členství v EU získalo město Ostrava množství příležitostí ke svému rozvoji, a to jednak v podobě možnosti čerpat evropské dotace na realizaci strategických rozvojových měkkých i investičních projektů napříč všemi oblastmi (např. Revitalizace přednádražního prostoru Svinov, projekty v Zoo Ostrava – Pavilon evoluce, Safari, Návštěvnické centrum, výstavba cyklostezek a cyklotras, výstavba atletické haly ve Vítkovicích, nové přístrojové vybavení městské nemocnice a další desítky projektů směřujících do oblasti vzdělání, sociálních služeb, dopravy nebo vědy a výzkumu.

Ostrava při této příležitosti pořádá vzpomínkový den, který se koná 30. dubna. Program začne v 10 hodin vzpomínkovým aktem k výročí osvobození Ostravy v Komenského sadech za účasti primátora Jana Dohnala a dalších hostů. Vojáci přinesou historické prapory a proběhne kladení věnců. Poté se v 11.30 hodin v kostele sv. Václava bude konat ekumenická bohoslužba, vedená biskupem a čtveřicí zástupců dalších v Ostravě působících církví.

Naše členství v nejvýznamnějším evropském svazku zajímavě ilustruje výstava k výročí 20 let vstupu ČR do EU. Zahájena bude také 30. dubna ve 14:30 hodin vernisáží v Husově sadu a bude zde umístěna až do konce května, tedy do 31. května.

Výstava je rozdělena do tří částí. První z nich se týká obecně informací o EU, druhá se týká významných ostravských projektů, spolufinancovaných ze zdrojů EU a poslední část pak lidí a jejich příběhů, jak jim EU pomohla v kariéře a studiu (ERASMUS apod.).

Část výstavy, týkající se ostravských projektů, bude v květnu umístěna také ve foyer Nové radnice.