Výstava Galerie na Rychtě Úvalno

Tibor Červeňák – Obrazy a sochy

Galerie na Rychtě, Úvalno

23. 4. – 31. 5. 2021

 

Výstavou „Obrazy a sochy“ se Tibor Červeňák  vrací do místa, které významně ovlivnilo jeho život. Právě v Krnově, kde v dětství pár let pobýval, navštívil ateliér sochaře a medailéra Mikuláše Rutkovského. Tady pochopil, že výtvarné umění a tvorba bude jeho životní cestou. Přes veškerá úskalí, kterými ve svém životě prošel se stal malířem, jehož díla jsou zastoupena v galeriích a soukromých sbírkách doma i ve světě. Jeho obrazy byly k vidění v řadě galerií ve Vídni, Stockholmu, Paříži, Benátkách, Berlíně, Londýně, Bristolu, Belfastu, New Yorku.

V České republice připomenu alespoň poslední výstavy, kterými se vrátil do českých výtvarných síní. Galerie Synagoga v Hranicích,  Dům umění v Opavě, v Praze Topičův salón nebo v Ostravě ZaZa Galerie.
Tibor Červeňák je svérázným a pozoruhodným malířem. Jeho obrazy vzbuzují emoce a tématům, která ve svých dílech zachycuje jde na dřeň, po té je naservíruje na plátno jednoduše, s bravurou mistra barev a štětce. Přesto, že je v technice tvorby inovativní, je věrný klasické malbě. I své sochy pojímá malířsky. Přístup k novému dílu je veden hlubokým poznáním, studiem faktu a hlavně prožitkem okamžiku. Je to malíř srdce a ruky.
Tibor Červeňák (*1977) se narodil v Hranicích na Moravě a před bezmála dvaceti lety se přestěhoval do Velké Británie, kde absolvoval jednu z nejprestižnějších uměleckých vysokých škol v Londýně Chelsea College of Arts. V současné době pobývá v Praze, kde vytvořil nová díla, tzv. pražskou vlnu, která budou spolu s obrazy, které maloval ve svém ateliéru v Cardiffu ve Walesu součástí výstavy  „Obrazy a sochy“ v Galerii na Rychtě v Úvalnu. Výstava bude k vidění od 23. 4. do 31. 5. 2021. Po té poputuje do Polska do Muzea v Opole.

(ab)