V ZOO OSTRAVA SE NARODIL SAMEČEK

V ostravské zoologické zahradě porodila slonice Vishesh své již třetí mládě. Porod proběhl bez komplikací. Sloní sameček je vitální a krátce po porodu se postavil na nohy. Matka slůněte je klidná a o mládě pečuje. Aby matka s čerstvě narozeným mládětem měla klid, zůstane pavilon slonů pro veřejnost dočasně uzavřen.

Slůně přišlo na svět v sobotu 8. července dopoledne. „Porod začal kolem třetí hodiny ranní, mládě přišlo na svět  v 10.57 hodin, informovala mluvčí zoo Šářka Nováková.  Sloní mládě se narodilo po 662 dnech březosti. Porod proběhl bez komplikací, mládě je vitální a záhy po porodu se postavilo na nohy. „Jeho matka je klidná a o své mládě pečuje. Abychom oběma poskytli dostatečný klid, zůstane pavilon slonů pro veřejnost dočasně uzavřen. Chovatelé budou pro případ nenadálých komplikací po dobu několika dní pokračovat v nočních hlídkách,“ řekla mluvčí Nováková. Dobrou zprávou je, že mládě začalo pít mateřské mléko.

Jedná se o třetí mládě slonice Vishesh. Prvního potomka přivedla na svět v roce 2011 a jednalo se o první slůně narozené v České republice. Vishesh byla nezkušené a nechtěla o mládě pečovat. Sloní sameček posléze uhynul na selhání oběhového systému. Druhým mládětem Vishesh byla sloní samička narozená v roce 2014. Ta však nepila mateřské mléko a i přes snahu ošetřovatelů uhynula ve věku necelých dvou let.

Další slonice Johti porodila v roce 2011 samičku Rashmi a tu se podařilo odchovat.

(nm)foto: autor Ondřej Matěj.