V sobotu medici proškolí veřejnost o tom, jak se starat o své srdce

Průmyslový developer P3 přivádí do Ostravy populárně-naučnou kampaň #zijessrdcem. Tým mladých lékařů a studentů medicíny sdružených v organizaci Loono v ní lidem ukáže, jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Stánek mediků najdou lidé od června do září každou poslední sobotu v měsíci u Fora Nová Karolína. 

Kardiovaskulární onemocnění jsou v České republice jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí. Právě proto organizace Loono, která se zabývá zdravotní osvětou, vytvořila program Žiješ srdcem. Učí v ní lidi rozpoznat infarkt, mozkovou mrtvici i to, jak nejlépe pomoci člověku, kterého tato onemocnění postihnou. Neméně důležité jsou i praktické rady, jak kardiovaskulárním onemocněním předcházet a co všechno pro své srdce můžeme udělat.

Pravidelně pořádáme vzdělávací workshopy a přednášky ve školách, firmách a na festivalech. Snažíme se, aby se naše edukační materiály dostaly co možná k nejvíce lidem. I proto jsme rádi, že můžeme podpořit prevenci i v Moravskoslezském kraji,“ říká Blanka Sigmundová, ředitelka neziskové organizace Loono.

Díky P3 Logistic Parks, který je partnerem projektu pro Ostravu, bude program Žiješ srdcem přístupný široké veřejnosti. Již tuto sobotu, 26. června 2021, bude od 10 do 16 hodin před obchodním centrem Forum Nová Karolína stánek, kde si lidé mohou nechat změřit krevní tlak, poslechnout si fonendoskopem tlukot vlastního srdce a naučit se, jak správně poskytnout první pomoc. Prostřednictvím rozšířené reality zájemci nahlédnou dovnitř lidského těla a vyslechnou si, jak lidské srdce funguje, i jak se o něj správně starat.

Ostrava je pro mě srdeční záležitost, a tak jsem moc rád, že takto symbolicky můžeme udělat něco pro to, aby srdce zdejších obyvatel byla co nejdéle v té nejlepší kondici,“ říká Tomáš Míček, ředitel P3 Logistic Parks pro Českou republiku. 

Stánek s preventivním programem Žiješ srdcem se před obchodní centrum v Karolíně bude vracet každou poslední sobotu v měsíci, až do konce září (tj. 31. 7., 28. 8. a 25. 9.).

Loono je mladý tým lékařů a studentů medicíny a záštitu nad nimi převzala 1. lékařská fakulta UK. Jejich odbornými garanty jsou lékaři z oborů kardiologie, gynekologie, urologie i praktického lékařství. Praktické informace o kardiovaskulárních onemocněních jsou k dispozici na webových stránkách projektu či sociálních sítích (@loonocz). 

(ab)