V sobotu bude mít služebnictvo na bíloveckém zámku opravdu napilno!

V sobotu 27. srpna se do bíloveckého zámku vrátí služebnictvo. A o tom, jak těžká panská služba na zámku byla, se budou moci přesvědčit všichni návštěvníci, kteří sem zavítají od 18 do 22 hodin. Bílovecký zámek se totiž již po čtvrté zapojil do Hradozámecké noci a připravil jedinečný program – návštěvníky nočních prohlídek přivítá stylově oděné služebnictvo, úžasnou atmosféru dokreslí také dobová hudba. Prohlídky zaměřené na život a povinnosti služebnictva začínají v 18, 19, 20 a 21 hodin a budou procházet mimo jiné i přes běžně nepřístupné prostory zámku.

„Tato akce pořádána Národním památkovým ústavem již od roku 2010 je tradičním vyvrcholením návštěvnické sezony, a to nejen na zámcích, ale i v hradech, klášterech či různých vilách,“ popisuje akci kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš a pokračuje: „Hradozámecká noc, která je vždy poslední prázdninový víkend, představí památky ve zcela netradiční podobě a s netradičním programem jako místa neustále živá, kam má smysl se vracet.“ Hlavní program této celorepublikové akce se každý rok odehrává na jiném místě, se svými programy se však mohou zapojit další místa, podmínkou je, aby byla památka již návštěvnicky známá a byl připraven speciální program. A ten v Bílovci bude opravdu zajímavý!

„Letos se v rámci Hradeckozámecké noci přeneseme do života panské služby na zámku,“ hlásí kastelán zámku Eduard Valeš a pokračuje: „Návštěvníci během nevšedních prohlídek zjistí například, jaké mělo služebnictvo povinnosti, kdy začínal a končil jejich pracovní den. Jak se dříve bělilo prádlo, drhla kamenná podlaha, či jak sluha vymetl komín, aniž by se zašpinil. Snadné to neměly ani služebné dam, protože ty se několikrát za den převlékaly a složité róby si nebyly schopna obléci bez pomoci komorné.“

Po celou dobu Hradecko zámecké no i bude otevřená Zámecká kavárna, Galerie Moritz a expozice historických kol.

A co vše si můžete prohlédnout na bíloveckém zámku při běžné prohlídce? „Letos jsme opět vylepšili prohlídkovou trasu zámku. V hraběcí pracovně byla zřízená malá erbovní galerie. Jsou zde zastoupeny erby všech významných šlechtických návštěv na našem zámku v letech 1780–1918. Do velké jídelny a loveckého salónku jsme vrátili některé obrazy i další kusy původního nábytku. Jde například o krásné vyřezávané židle z konce 19. století, psací stůl nebo vysokou vitrínu na porcelán. Z obrazů mohu jmenovat kardinála Lea Skrbenskho z Hřiště, rodáka z nedalekých Hukovic, portrét hraběnky Idy Sedlnitzké z Choltic nebo původní fotografii posledního šlechtického majitele bíloveckého zámku,“ popisuje novinky v expozici zámku jeho kastelán Eduard Valeš s tím, že na jaře byly opraveny také poškozené části historického nábytku a celý zámek prošel důkladnou očistou, aby bylo pro návštěvníky vše takzvaně naleštěno.

Novinkou je také zpřístupnění nádvoří bíloveckého zámku turistům a zájemcům v průběhu celého týdne, a to po vyzvednutí klíče v informačním centru. „Nově jsme také vybudovali v prostorách navazujícího letního kina nové lapidárium, které jistě potěší milovníky historie,“ zve návštěvníky nejen do zámku, ale i do přilehlých prostorů starostka města Bílovce Renata Mikolašová. Vstupné do zámku zůstává dobrovolné.