V Ostravě hoří po výbuchu vrakoviště, plameny hasil vrtulník

Při požáru železného šrotu a plastových tonerů v Ostravě byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu, nasazeny byly dva vrtulníky

Hasiči zasahují od pondělního rána u požáru ve firemním areálu v Halasově ulici v Ostravě-Vítkovicích. Požár vypukl na autovrakovišti a dým je viditelný ze širokého okolí. Po 15. hodině hasiči nahlásili lokalizaci požáru a snížili stupeň poplachu ze zvláštního na druhý.

Událost byla na tísňovou linku ohlášena sedm minut před osmou hodinou ranní. K zásahu bylo postupně v průběhu dopoledne vysláno celkem 34 hasičských jednotek, spolu s nimi rovněž jednotka Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína.

Po příjezdu na místo byl materiál zasažen plameny v plném rozsahu, z hromady se ozývaly detonace. Na místě došlo k požáru hromady plastových tonerů, přibližně 1 500 tun autovraků a kovového šrotu a také 600 tun drceného recyklátu.

Hasiči k likvidaci nasadili vodu i pěnu – u události zasahovaly i speciální kombinované hasicí automobily, obrněná cisternová automobilová stříkačka i pětinápravový velkoobjemový speciál Tatra. Povolán byl kontejner se zásobou pěnidla.

Velitel zásahu povolal na místo policejní vrtulník s hasicím babmbivakem, v průběhu zásahu jej doplnil druhý, který vykrýval čas potřebný na doplňování paliva prvního stroje.

Deset minut po půl jedenácté byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Ten se vyhlašuje například pokud je nutné složky při společném zásahu v místě zásahu koordinovat velitelem zásahu za pomoci štábu velitele zásahu a místo zásahu rozdělit na sektory a úseky, popřípadě pokud společný zásah složek vyžaduje koordinaci na strategické úrovni.

Velitel zásahu vydal cestou krajského operačního a informačního střediska doporučení občanům nevycházet a nevětrat. Na místo vyjel speciální automobil chemické laboratoře HZS MSK, který provádí měření koncentrací nebezpečných látek v ovzduší.

 

(nm) Foto: HZS MSK