Únik nebezpečné desinfekce v Ostravě – Kunčičkách

Tři jednotky hasičů zasahovaly v úterý 27.4.2021 dopoledne v Diagnostickém ústavu pro mládež v Ostravě-Kunčičkách, kde došlo k úniku neředěného desinfekčního přípravu Persteril z pětilitrové narušené plastové nádoby, navíc nevhodně skladované v normální kanceláři.

Ošetření ve zdravotnickém zařízení či v přistavené sanitce ZZS MSK tak musely vyhledat celkem tři dospělé osoby, i s nimi bylo z budovy evakuováno celkem devět osob. Mladí klienti se v tuto dobu pohybovali v jiném traktu budovy ústavu.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno v úterý krátce před devátou hodinou ranní. Do Škrobálkovy ulice ihned vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Fifejdy a Zábřeh, která se specializuje na chemické havárie, společně s nimi jednotka dobrovolných hasičů z Radvanic.

Hasiči v dýchacích přístrojích vynesli naprasklou a již prázdnou plastovou nádobu s persterilem, obsahujícím organický peroxid (UN 3109), před budovu – i s dalšími chemikáliemi a se kbelíky s teplou vodou a jarem, kterou předtím kancelář s uniklou desinfekcí pečlivě vytřeli a řádně vyvětrali. Poškozený obal od desinfekce, použitou teplou vodu s hadry, speciální rukavice a další použité pomůcky odvezli hasiči v chemickém automobilu HZS MSK na ekologickou likvidaci ve firmě OZO.

Nakonec ještě hasiči se zaměstnanci Diagnostického ústavu vyhledali vhodnou skladovací místnost, přenesli všechny plastové nádoby tam a poučili zaměstnance, jak mají s chemikáliemi správně zacházet.

První ze tří zraněných osob, které se nadýchaly silných výparů, byla odvezena ještě před příjezdem složek IZS do zdravotnického zařízení, další z nich musela být v sanitce ošetřena na rukou.

(mm)