Tibetskou vlajku dnes vyvěsí Moravskoslezský kraj a také Ostrava

Už třetím rokem se krajští radní shodli na tom, že se Moravskoslezský kraj připojí ke kampani Vlajka pro Tibet. Vlajka bude vlát před sídlem krajské vlády na ulici 28. října 117 v Ostravě v den výročí Tibetského národního povstání, tedy 10. března. K tomuto výročí se připojuje také Město Ostrava.

„Porušování lidských práv je nepřípustné. Svobodný život ve svobodné společnosti není bohužel automatický na všech místech planety. Na toto bezpráví je rozhodně na místě neustále upozorňovat. Vlajka pro Tibet je symbolem podpory všem lidským bytostem, pro které je spravedlnost nebo dokonce důstojnost zatím jen nedostižným přáním.

Naše účast a empatie tak patří nejen Tibeťanům, ale lidem, kteří mají domov třeba v Libyi, Venezuele, Bělorusku a ostatních zemích, kde jsou lidská práva bezostyšně porušována,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a upozornil, že počet zapojených obcí, měst, městských částí nebo krajů každoročně narůstá, vloni jich bylo v České republice 817.

Ostravský magistrát se k tomuto výročí připojuje po dlouhé době. O jejím vyvěšení vždy rozhodovalo zastupitelstvo města, což vyvolávalo dlouhé diskuse mezi příznivci a odpůrci.

Letos se ale městští radní dohodli, že o vyvěšení vlajky rozhodnou sami, bez nutného souhlasu zastupitelstva. Takové rozhodnutí je podle primátora Tomáše Macury (ANO) v souladu se zákonem o obcích, protože jde o kompetenci rady města.

Rozhodnutí radních se minulý týden pokusili zvrátit komunisté, když opoziční zastupitel Josef Babka předložil návrh, aby o vyvěšení vlajky rozhodovalo zastupitelstvo. Jeho návrh ale zastupitelé neschválili.

(nm) Foto: MSK