Sto let architektury v muzeu

V Ostravském muzeu se koná v listopadu výstava nazvaná 100 let architektury nové republiky – Moravskoslezský kraj a Ostrava. Představuje architektonicky nejvýznamnější a nejzajímavější stavby v Ostravě a celém kraji. Pro srovnání jsou vystaveny snímky a popisy architektonicky ceněných staveb z celé České republiky.

Výstava představuje na 50 panelech a několika modelech díla moderní architektury předních architektů působících u nás od roku 1918 do současnosti. „V Ostravě i Moravskoslezském kraji máme zajímavou architekturu. Někdy ji nedokážeme vnímat. Na rozdíl od minulosti se v Ostravě zabývám architekturou a veřejným prostorem a snažíme se tyto věci změnit. Uvedu dva příklady. Hlásíme se k obnově historických památek, konkrétně Grossmannovy vily a dvou vil u městské nemocnice. A vyhlašujeme architektonické soutěže na úpravu veřejného prostoru, uspořádali jsme architektonickou soutěž na konverzi bývalých městských jatek a připravíme také architektonickou soutěž na novou koncertní halu,“ řekl primátor Tomáš Macura na vernisáži výstavy.

Zájemci si na panelech prohlédnou snímky a popisy staveb, jakou jsou obchodní domy Bachner (později Horník) a Brouk a Babka, Dům kultury města Ostravy, hlavní a vítkovické nádraží, Moravskoslezská spořitelna na náměstí E. Beneše, Dům umění, vila Eduarda Lisky. U Nové radnice jsou zveřejněny architektonické návrhy soutěžících architektů z roku 1923 a některá řešení jsou opravdu překvapivá. Následují další stavby z celého kraje a několik staveb z celé republiky, např. vila Tugendhat, vila Stiassni, Veletržní palác, kostely v Praze-Vinohradech a Žižkově. Návštěvníci také uvidí modely Müllerovy vily, vily Tugendhat a gymnázia v Orlové. Výstava trvá do 30. listopadu.

(rj) text: Ostrava.cz, foto: Jiří Zerzoň

zdroj: http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/sto-let-architektury-v-muzeu