Sršeň: Porubě by první liga slušela!

Už pět let, s krátkou pauzou, kterou strávil v Prostějově, je trenérem HC RT Torax Poruba. V minulé sezoně byl blízko postupu do první ligy, jeho tým se dostal do finále. Tam narazil na silný Vsetín a musel mu uvolnit cestu do první ligy. Teď se ale Tomáš Sršeň, pětinásobný český hokejový mistr, pokusí znovu o totéž. Na lavičce bude mít posilu. Aleše Flašara, který se do Poruby vrátil. Sršeň věří, že za rok bude Poruba prvoligová.

V Porubě už pracujete opravdu dlouho. Co vás v tomto klubu tak drží?

„Je toho víc. Ostrava je hokejové město a HC RT Torax Poruba na tom má svůj zásadní podíl. Nejen že jsem si tady za ty roky už zvykl, ale baví mě to a cítím, že ta práce má smysl. Je to klub, který chce jít dopředu, nespokojí se s tím, co má. Je tady zajímavé mužstvo a hlavně jsou tu ambice. Hraje se tady druhá liga, ale je tady touha dostat se do první. To je motivace. Navíc se mi líbí, jak to v Porubě funguje. Jsem tu velice spokojený.“

Druhou ligu znáte velice dobře, jak si podle vás porubský hokej ve srovnání s druholigovou konkurencí stojí?

„O tom mluví samozřejmě vždy především výsledky, ale máte pravdu, hodně napoví i podmínky, ve kterých se hokej hraje. Z toho pohledu musím říct, že by Porubě vyšší soutěž opravdu slušela. To zázemí je tady na vynikající úrovni. Za ty roky, co tady pracuju, to šlo hodně nahoru. Když jsem do Poruby kdysi poprvé nastoupil, byl to spíš poloprofesionální klub. Ale za ty roky se RT Torax dopracoval na takovou úroveň, že se tady dokonce trénuje i dopoledne a já se tady cítím opravdu jako v profesionálním klubu. Mám ke své práci vše, co potřebuju.“

srš

O postup do první ligy jste usilovali v minulé sezoně, ve finále vás ale o naděje připravil Vsetín. Myslíte si teď s odstupem času, že Poruba měla na to, aby přes silný Vsetín postoupila?

„Nikdy není nic předem prohrané. Vsetín byl favoritem, ale my jsme se o to chtěli poprat. Myslím si, že rozhodující byl ten první zápas ve Vsetíně, kde jsme zbytečně podlehli té atmosféře, která na Lapači panuje. I tak jsme tam ale odehráli velice kvalitní utkání. Bohužel jsme nedokázali dát góly. No a poslední zápas jsme odehráli parádně, Vsetín ho bohužel vyhrál na penalty. Takže i teď zpětně si myslím, že šanci jsme měli, i když Vsetín byl hodně silný.“

Jak jste vlastně zápasy ve Vsetíně, kde jste kdysi jako hráč získal pět titulů, prožíval?

„Jako trenér Poruby. Ty časy, o kterých mluvíte, už jsou dávno pryč. Já tam přijel proto, abychom tam s naším týmem udělali úspěch. Na to jsem myslel. Každý někdy někde hrál, ale čas běží.“

Každý někdy někde hrál, ale vy jste tam získal pět titulů. To je mimořádné číslo. Lapač pro vás přece nemůže být jen tak obyčejným místem…

„No, není. Člověk si na hezké chvíle, které tam prožil, vzpomene. Ale emoce už jsou dávno pryč. Už je to fakt dávno. Pravda je, že tam jezdím rád a rád se tam potkávám s bývalými spoluhráči, ale jinak už je to pryč.“

Bydlíte v Olomouci. V Ostravě už působíte dlouho, vždyť jste dokonce hrával i za Vítkovice. Už jste si k tomuto městu vytvořil nějaký vztah?

„Pravda je, že do města se v Ostravě tak často nedostanu, ale už ji mám určitě rád. I když tady nebydlím, dojíždím z Olomouce. Někdy vlakem, někdy autem. Ostrava už pro mě určitě něco znamená.“

Postup v minulé sezoně nevyšel. Zaútočíte na něj v té nadcházející znovu?

„Samozřejmě se o to pokusíme. Mužstvo bude, dá se říct, ještě silnější, než bylo v minulé sezoně. I když kádr ještě není uzavřený, takže nemá zatím cenu mluvit o jménech, ale ty ambice určitě máme a já jsem s tím, jak se kádr vyvíjí, spokojený.“

Do trenérského týmu k vám přibyl i Aleš Flašar. Jak budete mít rozděleny kompetence?

„Dá se říct, že jsme oba hlavní. Ale poslední slovo bude mít on. To je jen ku prospěchu věci, někdo to poslední slovo mít musí, jinak bychom se mohli dohadovat. Takhle to bude fungovat.“

Oba jste byli za hráčských časů na ledě velkými bouřliváky. Jak si spolu sedíte?

„Úplně v pohodě. To, co jste říkal, platilo, když jsme hrávali. To vím, i když jsme se spolu v jednom týmu jako hráči nikdy nepotkali. Ale oba jsme se postupem let, myslím si, uklidnili. Aleš má za sebou velmi zajímavé působení v Šumperku, kde to zvedl. A jeho příchod sem je pro Porubu posílením. Oba máme v krvi velkou chuť vyhrávat.“

Je pravdou, že partnerství s Vítkovicemi, které mezi oběma ostravskými kluby nějakým způsobem fungovalo v minulé sezoně, už nepokračuje?

„To není otázka pro mě.“

Počítáte s tím, že budete mít během sezony k dispozici hráče Vítkovic, jak tomu bylo v minulé sezoně?

„Zatím tady žádné hráče z Vítkovic nemáme a nemluví se o tom. My si poradíme s kádrem, jaký budeme mít k dispozici.“

Po skončení minulé sezony se spekulovalo o tom, že Poruba bude hrát polskou nejvyšší soutěž. Sešlo z toho. Jaký jste na tohle měl názor?

„Oběma, tedy i Alešovi, by se to líbilo. Bylo by to velké oživení. Bylo by to sice Polsko, ale byla by to extraliga. Myslím, že by to bylo hodně zajímavé.“

Koho vedle Poruby považujete za favorita nadcházející sezony?

„Hodonín a Šumperk, ti to dokonce vyhlásili oficiálně, že chtějí do první ligy. Já bych ale nepodceňoval nikoho. Účastníků soutěže je málo, Orlová se nepřihlásila, budeme spolu hrát často a nebude to nic jednoduchého.“

PETR DOLAN, foto: HC RT TORAX Poruba