Selata na statku

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jsou v expozici Na statku k vidění čtyři mláďata prasete domácího – plemene mangalica.

 Malá selata se narodila 28. dubna. Jedná se o tři samičky a jednoho samečka. Přestože už přijímají pevnou potravu, stále rádi využívají možnosti napít se i mateřského mléka. Často se také válejí v blátě. Toto chování je pro prasata (i jiné druhy zvířat) zcela přirozené a slouží jim v horkých dnech k ochlazení. Zároveň si tak na těle vytvářejí jakousi krustu, která je chrání před vnějšími kožními parazity. Prasata jsou jinak velmi čistotná zvířata, která si nelehají do vlastních výkalů, pokud k tomu nejsou donucena například v malém chlívku.

Video zachycuje prasečí rodinu v Zoo Ostrava.

Prase domácí mangalica (Sus scrofa f. domestica) je plemeno chované především na Balkáně a v Maďarsku. Je nápadné svou hustou pro prase nezvyklou kadeřavou srstí. Vyskytuje se v několika barevných formách – světle šedé, béžové, rezavohnědé nebo tmavě hnědé. V kohoutku dosahuje výšky okolo 85 cm, vážit může až 300 kg. Vyznačuje se poměrně velkou odolností proti nepřízni počasí. Mangalica je využívána zejména jako zdroj masa.

 (ab)