ROZHODOVAT RYCHLE, TVRDÍ SENÁTOR ZDENĚK NYTRA

Restriktivní opatření? – Ano! Ale logická a opodstatněná

Od dubna do listopadu 2020 byly schůze Senátu i jednání ve výborech zcela ve znamení korona virové epidemie. Bez zbytečné skromnosti lze konstatovat – a televizní diváci, rozhlasoví posluchači, čtenáři novin i ti, kteří sledují sociální sítě, jsou o tom dennodenně informováni: Senát napravoval chyby a nedostatky vládní agendy, i zákonů přijatých Poslaneckou sněmovnou.

 
Hlavní témata:
✱ Stát nemůže šetřit tam, kde se šetřit nedá.
✱ Ponechat lidi bez práce, bezpečí, nebo kvalitního zdravotnictví si nemůžeme dovolit.
✱ Ošetřovné zaměstnancům po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii koronaviru nebo nařízené karantény dítěte.
✱ Příspěvky podnikatelům, kterým vláda uzavřela provozy nebo omezila podnikání.

Dovolím si několik citací. Na 26. schůzi (20. srpna) jsem řekl: „Senátu přísluší zhodnotit, jak se Česká republika s pandemií koronaviru vyrovnala, ale hlavně, jak bude a je připravena na budoucí podzimní období. Vídáme teď v televizi, že už se něco ve státních hmotných rezervách dováží.

Na druhou stranu některé smlouvy na nákup pomůcek jsou teprve podepsané, jiné smlouvy teprve na podpis čekají, takže si vůbec nejsem jistý, kde pomůcky jsou a zda jich bude dostatek. Nemocnice jsou, podle veřejných zdrojů, připraveny na pří padnou druhou vlnu na tři týdny až měsíc, ale státní hmotné rezervy zatím připraveny nejsou.

Jak fungují naše ministerstva?

Příklad z praxe: Jistý podnik se dotazoval na ministerstvu práce a sociálních věcí 14. dubna, že neví, jestli může podat žádost do programu Antivirus v režimu A, nebo B. Odpověděli mu po více než dvou měsících, (19. června), ať si to prostuduje na internetu, že oni mu neporadí, že on zodpovídá za to, ve kterém programu si požádá. Takhle si nemyslím, že by měla naše vláda pracovat.“

 
„Naprosto nerozumím zúžení otevírací doby obchodů,“ uvedl jsem na 28. schůzi (29.10.). Opatření se míjí účinkem, protože hrozí větší kumulace lidí v obchodech ve všední dny odpoledne poté, co lidi skončí v práci, a v sobotu, kdy si lidé budou nakupovat i na následující den. Vyzval jsem ministra Blatného, aby příští restriktivní opatření byla logická, předvídatelná a podložená. „Každému z nás se budou lépe dodržovat opatření, která jsou nutná v boji s covidem, když bude vědět, proč jsou zaváděna.“

 
Na první adventní neděli 29. listopadu, kdy jsem psal tento článek, jsme nevěděli, jaké budou daně v roce 2021 pro zaměstnance, co čeká živnostníky a především jaké budou rozpočty měst a obcí. V médiích lítají stovky miliard, státu hrozí obrovské zadlužení a měli bychom – poslanci a senátoři – vše projednat do Vánoc. – A vládní návrhy se pořád mění…

Kompenzační bonus: společně vláda, Senát i Poslanecká sněmovna

  1. června 2020 Poslanecká sněmovna drtivou většinou schválila pozměňovací návrh Senátu k „daňovému balíčku“. Tímto aktem se navrací obcím 1 200 Kč na občana, tedy finanční prostředky, o které byly a jsou kráceny jejich rozpočty v souvislosti s vyplácením tzv. kompenzačního bonusu OSVČ a malým s.r.o.

Senátní návrh jsem ve Sněmovně obhajoval a vysvětloval z pozice místopředsedy Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Na závěr jsem řekl:
„Já si myslím, že v podstatě není důležité poměřovat si velikost ega, kdo má zásluhu na pomoci obcím, protože hlavně malé obce dneska opravdu, co se týká rozpočtu, velice strádají. Vláda připravila kvalitní návrh, Senát ho přeměnil do pozměňovacího návrhu a je na vás, jestli dneska tento návrh schválíte a vlastně tím ukončíme legislativní proces.“

Při následném hlasování o senátním návrhu, tedy o kompenzaci obecních rozpočtů ve výši 1 200 Kč na obyvatele, hlasovalo pro 179 přítomných poslanců, žádný nebyl proti.

Foto: www.zdeneknytra.cz
Facebook Zdenek Nytra
Kancelář Senátu ČR

(nm)