REKONSTRUKCE ZÁMECKÉHO PARKU V PORUBĚ

Vizualizace zámeckého parku.

Lokalita Zámeckého parku, rybníku a okolí Oblouku v Porubě patřila v minulosti ke klíčovým lokalitám obvodu. V průběhu let se ale dostala na okraj zastavěného území a postupně i na okraj zájmu Porubanů.

Přitom místo má obrovský potenciál a zaslouží si výraznou proměnu. Park vznikl z bývalé zámecké zahrady a v minulosti býval oblíbeným místem pro odpočinek.

Cílem projektu je vytvoření celistvého parkového území, které propojí zdánlivě neslučitelná místa ve smysluplný funkční celek členěný dle potřeb a zájmů místních obyvatel i působících institucí. Finální podoba parku bude bezpečná, dostupná, průchozí, bude sloužit k atraktivnímu využití, relaxaci i kultuře.

Proměna parku začala v roce 2019, kdy bylo uloženo horkovodní potrubí podél nábřeží SPB pod zem a opraveny navazující chodníky. V roce 2020 byly odstraněny objekty sběrny, autoservisu a skladu radnice. Definitivní podoba proměny samotného Zámeckého parku bude výsledkem architektonické soutěže.

Do soutěže se přihlásily tři návrhy a odborná komise vybrala návrh Laboratória architektúry krajiny z Bratislavy (LABAK). Po uzavření smlouvy se začne s projekčními pracemi a Poruba chce proměnu Zámeckého parku rozložit do několika etap. První by mohla začít v roce 2022. Celkové odhadované náklady projektu jsou 136 milionů korun.

(nm) Zdroj: FajnOVA