Průvodci OSTRAVAINFO!!! zvou na prohlídky města v rámci Mezinárodního dne průvodců

Mezinárodní den průvodců se letos po celé republice slaví v sobotu 24. února a Ostrava není výjimkou. Průvodci OSTRAVAINFO!!!, kteří seznamují s historií našeho města jak turisty, tak Ostraváky, již od r. 2008, si na letošní ročník připravili sérii tří oblíbených procházek. Přijďte se naladit na turistickou sezónu 2024!

V rámci prohlídek zdarma si vymůžete vybrat ze tří populárních prohlídek. Například Ostravou po stopách Šikmého kostela, která je inspirovaná knihami Karin Lednické a poznat tak město tak, jak jej zažívali hrdinové z těchto knih. Kam Julka chodila na malé šálky drahé horké čokolády nebo jaké výlohy mohla obdivovat při svých procházkách ulicemi. „Postava Julky na Ostravě milovala hlavně její rozmanitost, kdy jste například mohli sedět v jedné z nejluxusnějších kaváren přímo na centrálním náměstí, ale  hned za rohem stály vyhlášené nevěstince a knajpy té nejhorší pověsti,“ doplňuje koordinátorka průvodcovských služeb, Sylva Burgertová.

406332367_794333286070135_3062111202415851358_n

O historii nevěstinců a nočního života na přelomu 19. a 20. století se dozvíte i na druhé prohlídce s názvem Ostrava – město neřestí. „Je to taková oblíbená stálice mezi našimi prohlídkami. Díky průmyslovému rozmachu zde proudily davy nejen mužské populace, ale také podnikavé dívky, jejichž ctnost mizela pod stíny továrních komínů,“ vypráví Burgertová. „Do Ostravy přijížděly pravidelně i delegace lékařů, aby zjistily proč se tady tolik pije. Odpověď našli, řešení už ne,“ doplňuje. Fenomén alkoholu byl natolik silný, že se dokonce na počátku 20. století dostal i na pohlednice.

Poslední prohlídka se věnuje osobnosti Jana Prokeše. V letošním roce si město připomíná výročí založení Velké Ostravy, jejímž strůjcem byl právě první český starosta Jan Prokeš. Mimo jiné politik, žurnalista, redaktor a milovník umění, kterému vděčíme za největší rozvoj našeho města. „Jan Prokeš přišel do Ostravy jako mladý bouřlivák pln vizí a jasných cílů, odhodlán bojovat svou vlastní válku za dobro ostravského lidu,“ popisuje letoru mladého socialisty autorka tematických prohlídek. „Cílem je představit tvůrce naší Ostravy jako člověka z masa a kostí, nikoli pouze jako vyzdvihovaného politika.“

Prohlídky s průvodci OSTRAVAINFO!!! zdarma můžete navštívit v sobotu 24. února 2024 od 10 hodin. Prohlídky mají omezenou kapacitu a je nutné se předem rezervovat. Přijďte a nechte se zlákat na novou turistickou sezónu. „Přípravy jsou v plném proudu, již na jaře jsou v plánu velikonoční prohlídky, v rámci Mistrovství světa v hokeji bude možné navštívit komentované procházky, které se zaměří i na hokejovou historii,“ odhaluje více Sylva Burgertová. „Od června pak opět plánujeme více termínů oblíbených prohlídek i nějaké novinky.“

Kompletní nabídku aktuálně platných termínů komentovaných prohlídek najdou návštěvníci na webu www.ostravainfo.cz nebo na tomto odkaze.

Foto: Ostravainfo.cz

(ab)