Programovou nabídku ostravského Domu kultury rozšíří komorní a alternativní divadlo

Sezení na jevišti, intimní atmosféra, absence dělící čáry mezi diváky a herci, pomezí žánrů – Dům kultury města Ostravy chystá na podzim nový cyklus alternativních a komorních divadelních představení. Malou ochutnávku nové dramaturgické linie nabídne už v únoru a březnu, kdy uvede tituly Čecháčci a Čoboláci a Společenstvo vlastníků. Předplatné komorního cyklu bude v prodeji od května, vstupenky na jarní představení jsou k dostání již nyní. 

Ostravský Dům kultury rozšiřuje svou divadelní nabídku o komorní a alternativní inscenace. Poprvé v pátek 14. února, kdy uvede představení na pomezí divadla a stand-up comedy Čecháčci a Čoboláci autorské dvojice Pavol Seriš a Filip Teller. V pátek 27. března pak Dům kultury nabídne oblíbenou satiru divadla Vosto5 Společenstvo vlastníků, inscenaci, podle které byl natočen i úspěšný celovečerní snímek Vlastníci. Díky velkému zájmu diváků přidal Dům kultury reprízu navíc, první představení tedy proběhne v 16 a druhé v 19 hodin. Od podzimu se mohou diváci těšit na celý cyklus obdobně laděných inscenací. V prodeji bude od května. 

 „Náš repertoár se skládá výlučně z titulů hostujících divadel a obsahuje činoherní, pohybová a novocirkusová představení. Do našeho divadelního sálu, který čítá necelých šest set míst k sezení, vybíráme především velké výpravné inscenace. Jelikož bychom však divákům chtěli nabídnout i tituly, které vyžadují menší a intimnější prostor, rozhodli jsme se trošku experimentovat,“ popisuje dramaturgický záměr šéf programu Jiří Močička. 

V rámci nového komorního cyklu proto Dům kultury klasickou kukátkovou scénu zruší a diváky usadí buď rovnou na jevišti, anebo inscenaci uvede ve zcela jiných – nedivadelních – prostorách budovy. Už i březnové představení Společenstvo vlastníků, které je scénicky řešeno jako opravdová schůze a v němž diváci figurují jako nedílná součást scénografie, proběhne v přísálí společenského sálu. S Pavolem a Filipem v představení Čecháčci a Čoboláci se zase diváci setkají tváří v tvář přímo na divadelním jevišti. 

Komorní cyklus je aktuálně ve fázi příprav, o jeho finální podobě bude Dům kultury informovat nejpozději v květnu, kdy spustí prodej předplatného. „Konkrétní tituly chystaného komorního cyklu zatím nemáme, rozhodně ale oslovíme například scénu La Fabrica, HaDivadlo či A studio Rubín,“ vyjmenovává divadelní dramaturgyně Táňa Strakošová.  

Nový divadelní cyklus je jednou z mnoha změn, kterých se programu Domu kultury dostává. Hudební pořady například nově obohatí jazz. Během uplynulého roku se rozšířila také nabídka cestopisů a přednášek a nové dramaturgie se dočkalo i Kino Art. Kromě toho Dům kultury pravidelně organizuje výtvarné, jazykové a pohybové kurzy či jednodenní workshopy. 

(ab)