POSTAVIČKY Z ANIMOVANÝCH SERIÁLŮ

Foto: Lukáš Hlaváček. Foto: ÚMOb Poruba

Lukáš Hlaváček ve spolupráci s městským obvodem Poruba ozdobil postavičkami z animovaných seriálů několik betonových kontejnerových stání na 7. porubském obvodu a dřevěnou stěnu na Havlíčkově náměstí. Pokračovat bude i v jiných částech Poruby.

 

Jako malý v devadesátých letech miloval Lukáš Hlaváček americký animovaný seriál Cow and Chicken. A protože animák musí být i trochu bláznivý, kráva a kuře jsou v něm sourozenci a mají lidské rodiče. Kuře je z obou sourozenců tím chytřejším, ale kráva má utajenou identitu superhrdiny, takže když nastane problém, oblékne si superoblek a vše vyřeší.

A právě tyto hrdiny si vybral Lukáš Hlaváček jako vzor pro své malby na kontejnerových stáních v Porubě. První dvě vznikly na náměstí Václava Vacka, třetí na Podroužkově ulici. Kresby nejsou samoúčelné, mají i edukativní rozměr, když vyzývají lidi k třídění odpadu.

„Graffiti je koníček, díky kterému dokážu vypnout. Vrátil jsme se k němu po sedmnácti letech loni v prosinci, kdy jsem vytvořil graffiti pro přítelkyni k Vánocům,“ uvedl Lukáš Hlaváček, který je v civilu kuchařem v Alzheimercentru v Zábřehu.

Většinu svých prací nejdříve zkouší zachytit na papír a až poté je přenáší na plochu. „Obdobně to bylo i s krávou a kuřetem. Skicu jsem předtím navíc přinesl ke schválení na úřad, a protože se líbila, získal jsem svolení ji realizovat,“ doplnil autor.

Možností, jak vypnout, bude mít ještě dost. Jeho práce se líbí a podobných vhodných ploch je v Porubě ještě dost. „Uvažuji například o kontejnerových stáních na osmém obvodě a stěně u pískoviště poblíž kruhového objezdu u Duhy,“ poznamenal Lukáš Hlaváček, který v minulých dnech dokončil i rozměrnou malbu na Havlíčkově náměstí.

Porubská radnice autorovi vyšla vstříc a je ráda, že jeho díla zvelebují veřejný prostor. „Těší nás, že dříve, než začal, přišel a domluvili jsme se na podrobnostech. Ploch, které by si zasloužily zatraktivnit, je dost. Lidem se tento styl graffiti líbí a nám také. Takže ve spolupráci rozhodně chceme pokračovat. Příležitost mohou dostat i jiní autoři, stačí přijít a domluvit se,“ řekl místostarosta Miroslav Otisk.

Zdroj: Město Ostrava/MO Poruba