PONDĚLNÍ MLSání S PROFESOREM MARTINEM HILSKÝM

Překladatel Williama Shakespeara a velký znalec alžbětinské Anglie MARTIN HILSKÝ přijal pozvání činohry Národního divadla moravskoslezského a v pondělí 29. května od 17.00 hodin si bude povídat se širokou veřejností.

Besedu pořádá NDM mj. u příležitosti nadcházející premiéry konverzační Shakespearovy komedie Marná lásky snaha (MLS – premiéra je 10. června). Ovšem nejen tato komedie bude tématem besedy. Vstup do Divadla Jiřího Myrona je volný, bez registrace a vstupného. Na místě si budou moci zájemci také za výhodné ceny pořídit překlady Shakespearových děl nebo jiné publikace z pera profesora Hilského. Divadlo otevřeme už v 16.00 hodin. Besedu jsme původně plánovali v menších prostorách, ale zájem veřejnosti byl obrovský, a proto jsme ji přesunuli do divadla, v němž budeme komedii hrát. V pondělí se už profesor Hilský a účastníci besedy ocitnou uprostřed scény MLSu (dopoledne je první kostýmová zkouška a kulisy na besedu zůstanou stát).

BALET NÁRODNÍHO DIVADLA MORAVSKOSLEZSKÉHO ROZDÁ KARTY V BONNU

Úspěšná inscenace baletu NDM ROSSINIHO KARTY bude mít sice už po domácí derniéře, ale soubor s ní zamíří ještě k dalším vystoupením do zahraničí. V příštím týdnu odjede tančit do Německa a vystoupí 31. května a 1.června na scéně Theater Bonn. Program obsahuje dvě choreografie: Dílo italského tvůrce Maura Bigonzettiho dalo inscenaci název a je to doslova taneční hostina na hudbu velikána italské hudby. Rossini byl ale také velký kuchař a jedlík a jeho záliba je součástí Bigonzettiho tanečního díla. Večer doplní existenciálně laděné NÁSLEDKY Juanja Arquése. Balet NDM tančil obě choreografie v přechozích měsících s velkým ohlasem publika před vyprodanými sály divadel v německém Oldenburgu a 6× ve třech izraelských divadlech. V německém Bonnu nejsme nováčkem: balet NDM tam před čtyřmi lety uvedl inscenaci DVA SVĚTY / JEDEN SVĚT.

(ab)