Pomozte najít letadlo do parku

Letadlo Šturmovik z ostravského památníku je dnes ve Francii.

Obnovu parku Čs. letců v centru města za bezmála 6 milionů korun plánují radní. V projektu počítají i s návratem letadla, nejlépe z druhé světové války, které bylo léta dominantou parku. S hledáním vhodného letounu by mohla pomoci i veřejnost.

Původní letadlo sovětské bitevní letadlo „Šturmovik“ bylo do tehdejšího Dzeržinského sadu umístěno v roce 1960. Letoun byl umístěn na pomník navržený ostravským architektem Radůzem Rozhonem. Byl tehdy součástí ostravského památníku letců 1. československé smíšené letecké divize v SSSR bojujících na jaře roku 1945 v Ostravské operaci. A zůstal zde do roku 1994, kdy byl předán do vojenského muzea v Praze. Na jeho trupu byl kód DD-39, což by jej určovalo do stavu 2. letky 45. leteckého dělostřeleckého pluku v Plzni-Líních. Jde ale zřejmě o fiktivní označení.

Stroj byl ale těžce poškozen vandaly a nevhodným umístěním pod širým nebem. V roce 1998 byl proto letoun vyměněn za historická francouzská letadla s Didierem Chablem do Francie. Nyní se nachází vystaven v jeho soukromém a neveřejném neveřejném muzeu Melun-Villaroche v původním stavu a bez úprav.

Letadlo 2

Takto si Ostravané pamatují letoun v parku.
Foto: Letecké muzeum VHÚ Praha-Kbely

Ostravští konšelé hledají vhodný typ stroje, nejlépe spojený s druhou světovou válkou, který by opět v parku dominoval. Stále se jim však nedaří letoun získat. Momentálně je v jednání výroba věrné kopie. „Pokud máte nějaký vhodný tip, třeba i na výrobce modelu, prosíme o něj,“ uvedl místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka.

Rekonstrukce parku se chystá letos v květnu. V rámci obnovy dojde i k rekonstrukci stávajících chodníků, která budou ze zámkové dlažby, dále k výměně mobiliáře, úpravě parkovacích míst podél okrajů parku a k sadovým úpravám. (va)