Podnikatelům Ostrava vyplatí zatím 6,5 milionu korun, odložen je termín nařízení o reklamním smogu

Budova Radnice Města Ostravy. Foto: Archiv MMO

Rada města na své úterní schůzi schválila posun termínu, do kdy mají podnikatelé obnovit reklamní označení svých provozoven.

Termín byl posunut o 1 rok – z původního 31. 12. 2020 na 31. 12. 2021. Plánuje se také stejné prodloužení termínu o 1 rok pro podání žádostí v rámci dotačního programu na Podporu obnovy reklamního označení provozoven.

Těmito kroky vedení města doplňuje sérii opatření, kterými chce podpořit podnikatele, jimž byla v důsledku krizových opatření vlády kvůli výskytu COVID-19 znemožněna jejich obchodní činnost.

„V rámci aktuálního řešení komplexní pomoci místním podnikatelům je nyní nesmysl, abychom je zatěžovali regulací reklamního smogu, která si sebou nese také jisté finanční náklady. Přispět k ekonomické stabilitě našich podnikatelů je teď pro nás prioritou,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová a dodává: „to ale neznamená, že přestaneme reklamní smog řešit úplně.“

Rada města zároveň schválila další balík finančních darů.

Finanční dar 20 tisíc korun. Zažádat si o něj můžou menší podnikatelé s ročním obratem do 6 milionů korun, kteří mají provozovnu na území města Ostravy. Získaný dar lze využít na úhrady nájmu, mezd zaměstnanců, nákladů na energie apod. Podrobné informace a formulář žádosti je na www.ostrava.cz/pomoc-podnikatelum.

„O finanční dar do 20 tisíc korun již požádaly stovky podnikatelů. K dnešnímu dni evidujeme přes 800 žádostí z nich je 476 schváleno a finance již jsou nebo putují na účty podnikatelů.

Žadatelům město vyplatí 6,5 milionu korun. Celkovou výši sumy, kterou město na program podpory podnikatelů uvolní, přizpůsobíme situaci. Jsme připraveni pomoci,“ doplňuje náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Prominutí nájemného

Zažádat si o prominutí části nebo celého nájemného/pachtovného za dobu uzavření prostoru, mohou podnikatelé v prostorách ve vlastnictví statutárního města Ostravy, nesvěřených do správy městským obvodům. Podrobné informace a formulář žádosti je na www.ostrava.cz/pomoc-podnikatelum.

Prodloužení splatnosti nájmu

Automaticky se prodlužuje splatnost nájmu za měsíce březen a duben o 3 měsíce a to všem podnikatelům, kteří k 13. 3. 2020 podnikali v provozovnách ve vlastnictví statutárního města Ostravy, nesvěřených do správy městským obvodům.

Finanční dar do výše 100 tisíc korun

Město také připravuje konkrétní podmínky další finanční výpomoci na zmírnění ztrát. Finanční dar do výše 100 tisíc korun by se opět týkal menších podnikatelských subjektů. Výzva k podávání žádostí bude vyhlášena počátkem dubna.

Regulace reklamního smogu – prodloužení termínu o 1 rok

Podnikatelé teď nebudou zatíženi striktní regulací reklamního smogu v rámci projektu Ostrava 360°. Termín, do kdy mají obnovit reklamní označení svých provozoven, se prodlouží o 1 rok. Stejně bude prodloužen i termín pro podání dotací na tuto obnovu. Více informací na www.ostrava360.cz

Více k programu pomoci podnikatelům na www.ostrava.cz/pomoc-podnikatelum.

(nm)