PLATO vydalo klavírní skladby Petra Bakly

Ostravská městská galerie PLATO vydala CD s nahrávkami dvou skladeb Petra Bakly pro sólový klavír. Usableness of the list a Portfolio v interpretaci Miroslava Beinhauera zde zaznívají v premiéře, studiový záznam je jejich vůbec první realizací. Jedná se o druhé samostatné album autora, který před pěti lety debutoval u rakouského vydavatelství God Records.

Skladby Petra Bakly (*1980, Praha) rezonují jak v zahraničí, tak u nás. V Praze je překvapivě neuslyšíme, zato na bienále hudby dneška Ostravské dny poměrně pravidelně. Právě přímá zkušenost s hudebním vyjadřováním Petra Bakly inspirovala ředitele PLATO Marka Pokorného, aby skladatele oslovil s nabídkou vydat jeho druhé samostatné album pod hlavičkou Octopus Press, publikační platformy ostravské městské galerie.

„V hudbě Petra Bakly je všechno, co se mi zdá podstatné pro skládání v dnešní době – práce se strukturou, vyvažování zvuku, reflexe hudebního odkazu moderny a avantgard, který někomu může svázat ruce či příliš rozvázat jazyk. Výjimečnost se skrývá v jisté míře samozřejmosti, kterou ta hudba v sobě má. Uvědomuji si, jak je to těžké, zvláště když autor je výjimečná osobnost s obrovským kulturním a kritickým rozhledem,“ vysvětluje Marek Pokorný.

Album obsahuje dvě rozsáhlé klavírní skladby, které Petr Bakla záměrně staví vedle sebe. Jejich partitury koncipoval jako rezervoár hudebního materiálu, z něhož lze libovolně vybírat a hrát kratší úseky. „Chtěl jsem, aby té hudby bylo hodně do zásoby, aby se z té bezbřehosti dalo vybírat pokaždé něco jiného, anebo aby bylo možné se do ní na delší dobu ponořit,“ vysvětluje skladatel v propracovaných autorských poznámkách v bookletu CD.

Interpretačně se obou skladeb, Usableness of the list (česky Použitelnost seznamu) a Portfolia, ujal klavírista Miroslav Beinhauer. Ten se zaměřuje na současnou hudbu a je také

pravděpodobně jediným člověkem na světě, který ovládá šestinotónové harmonium navržené skladatelem Aloisem Hábou.

Už autorova debutová nahrávka z roku 2016 zaznamenala ohlas v Neue Zeitschrift für Musik, Classic Voice nebo v Respektu. Baklův Klavírní koncert č. 1 spolu s kompozicí pro orchestr vydalo na vinylu respektované rakouské vydavatelství GOD Records. Petr Bakla se tak ocitl mezi skladateli jako Berhard Lang, Klaus Lang nebo Peter Ablinger.

Aktuální album lze zakoupit na CD a jako digitální download prostřednictvím platformy Bandcamp, ve fyzické podobě pak také v PLATO Ostrava. Galerie 25. ledna 2022 u příležitosti vydání CD uspořádá přednášku Petra Bakly na téma „Skladatel a současnost“.

Realizace nahrávky a její publikování na platformě Octopus Press je součásti celoročního projektu galerie Ó a ach, krása, ruina a strach.

Petr Bakla (1980, Praha) se věnuje tvorbě komponované (notované) hudby pro akustické nástroje. Charakter jeho skladeb definuje konceptuální přísnost a zvukový purismus, ve svých skladbách často využívá základních, schematizovaných hudebních útvarů. Zajímají ho situace a souvislosti, v nichž tento úsporný materiál nabývá nesamozřejmé expresivity a energie. Obvyklým rysem Baklových skladeb je také práce se simultánním průběhem dvou zvukových vrstev, které, ač zpravidla dynamicky výrazně odlišené na způsob „figury a pozadí“, nejsou ve vztahu vzájemné podřízenosti – jsou rovnocenně důležité a společně generují specifické napětí a pocit nejednoznačnosti.

Baklovy skladby jsou uváděny v ČR i v zahraničí, často v podání renomovaných interpretů a na jejich objednávku. Zvláštní důležitost má spolupráce s Ostravským centrem nové hudby.

(ab)