Pavel Vrba: Věřím, že Baník posuneme

Foto: FC Baník Ostrava

Přesně před měsícem oznámil Baník příchod trenéra Pavla Vrby. Zkušený trenér si v první fázi vyřídil všechny nezbytné záležitosti, pak si dopřál krátkou dovolenou a v sobotu zahájí s Baníkem letní přípravu.

Dnes v prostorách výstavy BANÍK EXPO absolvoval své první setkání s médii, z něhož vyplynul následující rozhovor.

Jak se cítíte na staronové adrese a jak se těšíte na začátek přípravy?

Vracím se na Bazaly po osmnácti letech. Spousta věcí se tady změnila, spousta věcí je tady jiných, ale myslím si, že Ostrava je Ostrava a vždycky je svá. Já doufám, že tady zažiju to, co jsem tady zažíval při mém posledním angažmá. Takže se na to těším.

Jak dlouho jste se o tom, zda nabídku Baníku přijmete, rozhodoval?

Rozhodnutí bylo rychlé. Víte moc dobře, že jsem tady zažil spoustu let. Už jako hráč, dorostenec, pak jako trenér různých kategorií až po A-mužstvo. A v roce 2004 jsem tady zažil úžasnou sezonu, takže to rozhodování bylo jednoduché. Někteří psali spoustu věcí, které nebyly úplně pravda. Že jsme se s Baníkem nemohli domluvit. A my jsme s majitelem Baníku byli domluveni víceméně hned. Takže to rozhodování bylo snadné.

Co říkají vaši nejbližší na to, že teď máte práci, z níž se budete možná každý den moci vracet domů do Přerova?

Já to beru spíš tak, že se vracím někam, kde jsem zažil úžasnou atmosféru, krásné roky a možná Baníku i něco dlužím.

Jaké budete mít s Baníkem cíle?

Myslím si, že bychom si měli dávat postupné cíle. Baník v uplynulé sezoně postoupil do první šestky, z toho pohledu to byla, myslím si, úspěšná sezona. Já bych na to chtěl navázat, znovu do ní postoupit, a pak se začněme bavit o dalších cílech. Uvidíme, jaká bude výchozí pozice a co si pak po základní části budeme moci říct.

Co Baníku v minulosti scházelo k tomu, aby se dotáhl na tu absolutní ligovou špičku?

Baník si hlavně prošel velmi složitým obdobím. Po roce 2004, kdy Baník vyhrál titul, tady byla euforie a vypadalo to, že se Baníku nemůže nic stát. Jenže klub si pak prošel léty, které asi nebyly úplně podle představ majitelů a hlavně fanoušků. Naštěstí se to v určitém období obrátilo a Baník se začal vracet do pozic, na kterých by se měl pohybovat. Doufám, že to teď vydrží delší dobu, ne jako po tom roce 2004, kdy ten pád byl najednou hrozně rychlý. Postupné kroky, které mají nějaká pravidla, jsou možná mnohem důležitější, tak aby se na ně v dalších letech mohlo navazovat. Baník je stabilizovaný a jde touto cestou, takže doufám, že to bude v pořádku.

Víte už, jaký budete mít k dispozici kádr?

Nějaké změny a nějaké hráče máme domluveny, ale víte dobře, že když se o tom hodně mluví, není to ku prospěchu a ještě se pak spousta věcí zadrhne. Takže to jsou věci, o kterých ještě úplně naplno mluvit nechceme, i když některá jména už asi víte. Kádr chceme určitě posílit. Vypadá to, že nikdo neodejde. To je taky důležité, aby byl kádr stabilizovaný. Navíc si myslím, že ten stávající kádr v minulé sezoně svoji kvalitu prokázal. Ale pokud se chceme posouvat, pak jsem rád, že nějací hráči by ten kádr doplnit měli. Doufám, že Baník se posune o kousek výš.

Jako první letní posila Baníku byl oznámen Michal Frydrych…

Mám představu, že hráči, kteří do Baníku přijdou, sem přijít chtějí. Ve spoustě klubů je to třeba tak, že tam hráči jdou jenom proto, že tam jdou. Já chci, aby ty vazby ke klubu byly, pokud možno, větší. A tohle Frýďa splňuje. Určité vazby na Ostravu a Baník má. Už jsem s ním komunikoval a myslím si, že i on se na to angažmá těší.

Vazby k Baníku má i David Lischka, kterého znáte ze Sparty. Zaznamenal jste u něj od té doby výkonnostní progres?

David to měl ve Spartě těžké, ale v Baníku si vytvořil dost silnou pozici. V posledních zápasech hrával pravidelně a hrál velice dobře. Budu jen rád, když tu svou pozici potvrdí. Tou výkonností, kterou poslední dobou měl, svou kvalitu potvrzoval.

Baník v posledních letech nedokázal příliš často vítězit nad Spartou, Slavií nebo Plzní. Už jste si stačil zanalyzovat, proč tomu tak bylo?

Já si vzpomínám, že Baník tady naopak někomu ten minulý ročník hodně zkomplikoval… Já osobně bych chtěl dokázat to, aby fanoušci chodili na fotbal v takovém počtu, v jakém chodili v roce 2004. Aby naplňovali stadion a aby byli spokojeni s tím, jak Baník v domácím prostředí hraje. Protože takové zápasy proti favoritům, kteří sem přijížděli, hráli o titul a Baník jim to překazil, to jsou zápasy, které klub posilují a mužstvo posouvají. Pokud se nám to tady bude dařit naplnit a ještě se nám bude dařit uhrávat dobré výsledky s top týmy, tak to je asi ta cesta, kterou chce Baník jít. Přál bych si, aby fanoušci zase vytvořili atmosféru, kterou jsem tady zažil před iks lety. Bylo by úžasné, kdyby nám v tom pomohli.

Očekávání ostravských fanoušků je velké, vnímáte to tak, že vás berou jako poslední díl do mozaiky, který je potřeba k tomu, aby se Baník dostal do evropských pohárů?

Těch dílů do té mozaiky je zapotřebí strašně moc. A taky je nutné, aby si to všechno sedlo. Prvním dílem je majitel klubu, který Baník zastabilizoval. A po období, kterým si Baník prošel, je klub dnes už zase brán jako silný, stabilní a fungující. Kádr se samozřejmě obměňuje. Což je dáno i právě tím, že klub funguje a hráči sem chtějí jít. Vědí, že klub má nějaký směr. Pokud se mi to podaří na hřišti někam posunout, bude to jen dobře. I když musím zopakovat, že Tomáš Galásek tady v minulém roce odvedl velice dobrou práci a ta sezona nebyla vůbec špatná. Já přicházím do fungujícího klubu. A udělám maximum, aby byl úspěšný.

V Baníku se potkáváte s Jan Laštůvkou, kterého jste v Ostravě zažil i při svém prvním angažmá. A jedním z vašich asistentů bude Jan Baránek, kterého jste trénoval v Plzni…

Bary už měl v té době bohužel zdravotní problémy a víceméně končil. Ale Laštyho jsem tady tehdy opravdu zažil, byl jsem u toho, když přestoupil z Karviné do Baníku a později nám pomohl k titulu. Jsem rád, že tady je, je to člověk, se kterým jsme si dokázali říct o fotbale spoustu věcí a doufám, že v tom budeme pokračovat.

V rámci přípravy vás čeká atraktivní duel proti Celtiku. Jak se na to těšíte a jak tuto oslavnou událost vnímáte?

Těším se a myslím, že se těší všichni fanoušci Baníku. Celtic je evropský tým, který hraje pravidelně poháry, takže přijede soupeř, který nás prověří, který má jméno a je to úžasná pozvánka před ligou. Myslím, že fanoušci se mají na co těšit.

Kdybyste si vy sám měl vybrat vysněného soupeře, proti němuž byste si chtěl takový zápas zahrát, kdo by to byl?

Přerov. (usměje se)

Pokud jde o realizační tým, který budete mít v Baníku k dispozici. Jak probíhalo jeho sestavování?

Bylo to velice jednoduché. Kromě Davida Oulehly, který je v Baníku nový, zůstal realizační tým stejný. Už jsem řekl, že ta minulá sezona byla velice dobrá, a to byla zásluha i toho realizačního týmu, který tady fungoval. Nebyl důvod do toho zasahovat.

Co očekáváte od příchodu Davida Oulehly?

Je to zajímavý fotbalový odborník, který má, pokud jde o trenérskou práci, i něco za sebou. Baník zná, takže volba byla jednoduchá.

Zaznamenal jste, co řekl Josef Csaplár, tedy že byste si měl k trenérské práci přibrat i kompetence sportovního manažera? Co na tento názor říkáte?

Pana Csaplára beru jako člověka, který má o fotbale velice dobrý přehled a vidí ho dnes možná víc jako manažer, než jako trenér. Já vím, že se mu tento model řízení klubu líbí. Ale já se přece jen cítím lépe na hřišti, Baník má navíc dostatek zkušených manažerů a lidí v klubu, kteří si tady svou práci udělají. Souhlasím s Pepou Csaplárem v tom, že ke spoustě věcem byste měl být jako trenér přizván, abyste do nich mohl zasahovat. Určitě ano a určitě se o takových věcech bavit budeme, ale že bych chtěl být celý týden jen v bílé košili, to se mi ještě nechce.

Při příchodu do Baníku jste natočil pěkné klubové video, jak to na vás působilo a jak jste to, že se bude natáčet, přijal? Vyzkoušel jste si už někdy takovéto intro?

Nevzpomínám si, že bych někdy někde měl takový vstup do klubu, jako na internetu Baníku. Bylo to samozřejmě pro fanoušky a lidi, kteří Baníku fandí a kteří se na to rádi podívají. Takže pokud to video mělo úspěch, jsem rád, ale to musíte gratulovat někomu jinému. Já jsem tam byl jen do počtu. Kam mě postavili, tam jsem šel. Zažil jsem to poprvé a bylo to příjemné.

Věříte, že doma v Baníku na vás nebude vyvíjen takový tlak, na jaký jste byl zvyklý z minulého působiště?

Nemyslím si. Vím, jací jsou fanoušci Baníku, pamatuju si to z dob, kdy jsem tady spolupracoval s Erichem Cviertnou a Frantou Komňackým. Vím, že nároky fanoušků Baníku jsou mimořádné. Na druhou stranu, pokud se mužstvu daří, fanoušci mu to vrací. Já jenom věřím, že to tak bude, že nám fanoušci pomůžou. Už jsem o tom mluvil, když si vzpomenu na ten rok 2004, my jsme tehdy hráli ne ve dvanácti, ale ve třinácti lidech, protože ti fanoušci tehdy byli úžasní a přijet na Bazaly bylo pro každého soupeře složité.

Baník chce stále vydatněji sázet na své vlastní odchovance…

Baník byl vždycky klubem, v němž hrávali odchovanci, kde hrávali hráči, kteří prošli akademií. Někdy to bylo ve větší míře, jindy v menší. Je to také o kvalitě hráčů, kteří tady jsou. Dnes chce jít Baník cestou, kdy by to měli být především odchovanci a s nimi hráči, o které se kádr doplní. To je v Česku ta nejsprávnější cesta. V Baníku šikovní odchovanci jsou, už to dokazují v béčku, ale budou muset tu kvalitu znovu prokázat. Nelze se zaměřit jen na odchovance, vše má své limity. Když se podíváte na mistrovskou sezonu 2004, tehdy byla v mužstvu snad polovina odchovanců Baníku. To se příliš často nestává, aby v týmu hrálo tolik odchovanců. Kromě Sparty, která to měla v minulé sezoně stejné. Je to správná cesta, ale pak to musíte doplnit těmi Heinzi, Látaly, Pospěchy, prostě hráči, kteří tomu dají nadstavbu.

Určitě je pro vás důležité, zda v týmu zůstane Ladislav Almási…

Samozřejmě ano. Vím, že nějaká jednání probíhala. I když se ke mně nedostaly úplně všechny informace, mám takovou, že by měl zůstat a dál v Baníku pokračovat. Což je samozřejmě pro ofenzivu Baníku strašně dobře.

První setkání s novináři po návratu do Baníku jsme umístili do prostorů expozice BANÍK EXPO. Vy už jste si ji prohlédl, jak se vám líbí?

Je z ní poznat, že jde o historii top klubu. Vidíte tady, že klub má úžasnou historii, úžasné hráče a trenéry a další lidi, kteří v něm pracovali a zasloužili se o to, kde ten klub dnes je. Se svými plusy i minusy. Já věřím, že sem časem přibudou vzpomínky ona další úspěchy, účasti v pohárech, jako ty, které tady vidím, když se třeba dívám na fotky trenéra Hadamczika.

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava