Ostravu navštívili zástupci partnerského města Gaziantep

Ostrava přivítala delegaci partnerského města Gaziantep, ležícího na jihovýchodě Turecka. Vedení měst si tak připomnělo desáté výročí, které v závěru loňského roku uplynulo od podpisu partnerské smlouvy. Představitele města Gaziantep přijal 26. ledna 2023 primátor Ostravy Tomáš Macura. Město Gaziantep se pyšní historickou rolí významného obchodního centra na trase Hedvábné stezky a titulem jednoho z evropských hlavních měst gastronomie. Slavné je rovněž muzeum Zeugma s překrásnými mozaikami.

„Cílem pobytu turecké delegace je též snaha seznámit se s moderní městskou hromadnou dopravou, zejména s případným využitím autobusů na vodíkový pohon, a předpokládáme, že tato návštěva povede k dalšímu vzájemnému rozvoji spolupráce například v oblasti kultury, sportu, gastronomie, městské hromadné dopravy i obchodu,“ konstatoval Tomáš Macura, primátor města.

V uplynulých letech se uskutečnily vzájemné kontakty partnerských měst v oblasti kultury a hospodářství, zástupce Gaziantepu přivítalo město opakovaně. Ostrava poskytla Gaziantepu v roce 2016 finanční dar ve výši 300 tisíc korun ke krytí nákladů spojených s péčí o děti syrských uprchlíků.

Představitelé města Gaziantep si v průběhu dvoudenního programu prohlédnou Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje a areál Dolní oblasti Vítkovice. Delegace obdivovala i krásu města z nejvyšší radniční věže v zemi. Zástupci partnerského města se v rámci jednání seznámí s projekty Ostravy i projekty Dopravního podniku Ostrava.

Odpoledne 26. ledna 2023 se ve foyer Nové radnice uskuteční vernisáž fotografií přibližujících zajímavosti Gaziantepu, za kterými míří turisté z různých koutů světa. Náleží mezi ně jistě Muzeum mozaik Zeugma, Gaziantepský hrad, Skanzen Yesemek, Rumkale, Gaziantepská botanická zahrada, turecké lázně v Gaziantepu či vodní nádrž Alleben. Výjimečná je i gaziantepská kuchyně, zahrnujících zhruba pět set jídel, město Gaziantep bylo v roce 2015 zařazeno do Sítě kreativních měst UNESCO v oblasti gastronomie. Výstava potrvá do konce února. Více o partnerském městě také v odkazu https://www.youtube.com/watch?v=11Y1_YlLnz8.

Ostrava má 12 partnerských měst, nejstarší spolupráce je z roku 1957, kdy byla podepsána partnerská smlouva s britským městem Coventry. Nejkratší spolupráce s městem Shreveport se datuje od roku 2015.