Ostravica Textilia jako ostravská nositelka historie

Bývalý obchodní dům s názvem Ostravica Textilia reflektuje ostravskou historii a v současnosti čeká na svůj velký comeback. Od doby svého působení zažila světovou válku, totalitní režim následovaný revolucí a i stavební katastrofu. Občané již netrpělivě čekají na její znovuotevření, které se má nést v kreativním duchu.

Jeden z tehdejších nejluxusnějších obchodních domů v republice začal svou ikonickou éru od roku 1930. Předcházelo mu spojení dvou budov – obchodního a nájemního domu majitele Ignace Schmelze podle návrhu ostravského architekta Felixe Neumanna a obchodního domu Textilia podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové ve stylu art decó.

Textilia vlivem 2. světové války přišla v důsledku bombardování Ostravy v roce 1944 o polovinu svého objektu. S nástupem komunismů v roce 1948 se stala Textilia majetkem státu. V tomto období zažila nově pojmenovaná Ostravica rozkvět – pořádaly se zde kurzy pro manekýny, módní přehlídky a nakoupit si zde přišlo mnoho zájemců. Jak dodává Ostravačka Marie Gemelová: „V Ostravici se prodávaly prvotřídní věci, tam byly nejkrásnější věci – boty, kabáty a i záclony.“

Ostravica byla předána do rukou soukromých majitelů, kteří se snažili o nové rekonstrukce, z nichž jedna byla osudná. Podnikatel Kamil Kolek nepovoleně nařídil opravy, kvůli kterých došlo k zřícení stropních konstrukcí a části střechy. Ostravica Textilia tak byla z bezpečnostních důvodů uzavřena od roku 2003.

Obchodní dům se předával z majitele na majitele, vznikaly i spory s městem, ale žádnému z majitelů se nepodařilo vrátit domu původní slávu. Věhlas této budovy netrpělivě čeká na svůj návrat ve vlastnictví podnikatelů Daniela Zemana a Michalise Dzikos. Majitelé spolupracují s městem a památkáři. V dubnu minulého roku započala rekonstrukce, která se má dokončit na začátku letošního června. Obchodní dům Ostravica Textilia se má proměnit v kulturní středisko reflektující a obohacující Ostravu.

Foto: Módní dům Ostravica-Textilia, Facebook