Ostravar pomůže s výchovou nových pivovarníků

Zástupci Ostravaru a zástupci pedagogického sboru při podpisu smlouvy

Pivovar Ostravar a Albrechtova střední škola v Českém Těšíně podepsaly důležitou smlouvu o spolupráci při výchově budoucích generací pivovarníků a sladovníků v Moravskoslezském kraji.

“Z této smlouvy mám upřímnou radost,” uvedl vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek. “Ostravar je tady již 125 let a je naší povinností postarat se o budoucnost našeho pivovarského řemesla a o výchovu našich nástupců.”

 

Albrechtova střední škola je příspěvková organizace Moravskoslezského kraje. Ve své činnosti navazuje škola na tradici Živnostenské školy, která byla v Českém Těšíně založena v roce 1875. V současné době patří škola mezi největší odborné školy u nás. Škola klade důraz na praxi a kvalitu odborné výuky. Před 4 roky škola poprvé otevřela nový obor “pivovarnictví a sladovnictví” a zájem o obor rok co rok roste.

 

Letos se nám ke studiu přihlásilo již 15 žáků a my jsme museli řešit otázku navýšení kapacit odborné praxe. Již v květnu jsme s pivovarem Ostravar podepsali Memorandum o spolupráci, které se dnes přetavilo v řádnou smlouvu,” říká ředitel střední školy Pavel Cieslar.

vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek a ředitel Albrechtovy střední školy Pavel Cieslar
Vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek a ředitel Albrechtovy střední školy Pavel Cieslar

“Žáci střední odborné školy k nám budou dojíždět na praxi. Vzhledem k tomu, že u nás vaříme pivo klasickou technologií varna-spilka-sklep, mohou se žáci v Ostravaru naučit originální postup přípravy klasického českého ležáku,” popisuje přednosti spolupráce vrchní sládek ostravského pivovaru Jan Řehůřek.

 

Ostravar je jedním z posledních velkých pivovarů u nás, který zachovává původní postupy jako ve zlatém věku českého pivovarnictví. Žáci se ta budou moci seznámit s fungováním spilky, což já sám vidím jakou velkou přednost naší spolupráce,” říká ředitel Pavel Cieslar.

 

Dnes podepsaná smlouva není časově ohraničená. “Předpokládám, že naše spolupráce potrvá léta. V Ostravaru máme do budoucna velké plány a kvalitní mladé pivovarníky rozhodně budeme potřebovat,” říká závěrem vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek.

V této nádherné varně Ostravaru se budou žáci učit
V této nádherné varně Ostravaru se budou žáci učit

Pivovar Ostravar patří k nejstarším dobře fungujícím podnikům na území města Ostravy. Jeho filosofií je dlouhodobé zaměření se primárně na region, z nějž pochází. Na Ostravsku je doma a rozumí tomuto regionu jako málokdo. Více informací najdete na www.ostravar.cz.

Pivovar Ostravar je součástí společnosti Pivovary Staropramen s.r.o., která je druhým největším producentem piva v České republice. Svým zákazníkům nabízí jedno z nejširších portfolií pivních značek. Společnost je také významným českým exportérem piva. V zahraničí nejoblíbenější značku z portfolia – Staropramen – mohou ochutnat spotřebitelé ve  36 zemích světa.  Více informací najdete na: www.pivovary-staropramen.cz

 

(nm)