Ostrava udělila čestné občanství Ivanu Binarovi

Mimořádný umělecký přínos Ivana Binara pro město ocenili ostravští zastupitelé na svém zářijovém zasedání udělením čestného občanství statutárního města Ostravy. Oceněný převzal listinu o udělení čestného občanství a finanční dar z rukou primátora města Tomáše Macury. Návrh k udělení čestného občanství Ivanu Binarovi podal spolek Fiducia. Čestné občanství je nejvyšší formou ocenění města, poprvé bylo uděleno v roce 1935 prezidentu T. G. Masarykovi. Do současnosti bylo uděleno 71 oceněným, naposledy před pěti lety v roce 2017.

Pan Ivan Binar náleží ke klíčovým postavám Ostravy šedesátých a sedmdesátých let 20. století a zároveň k osobnostem, které svými aktivitami významně přispěly (nejen v Ostravě) k prosazování principů demokracie v době totalitního režimu. Již během studií na Pedagogickém institutu v Ostravě v první půli 60. let byl Ivan Binar hercem Divadélka pod okapem, po jeho zániku pak jedním ze zakladatelů legendárního ostravského Divadelního klubu Waterloo. Za normalizace byl odsouzen v procesu kriminalizujícím populární divadelní parodii Syn pluku a v letech 1972-3 vězněn na Borech. Po propuštění se živil dělnickými profesemi. V lednu 1977 podepsal Chartu 77. Po jejím podpisu odešel do emigrace, nejdříve do Vídně, později do Mnichova, kde působil léta jako redaktor Rádia Svobodná Evropa. V devadesátých letech se z exilu vrátil do vlasti a v Praze pokračoval v rozhlasové práci. Byl zvolen předsedou Obce spisovatelů, je laureátem Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Oceněný Ivan Binar je autorem řady povídek, novel a románů, v mnohých z nich osobitým způsobem reflektuje Ostravu, kterou stále považuje za zásadní místo svého života i díla.

Čestné občanství města je udělováno osobnostem, které se významným způsobem zasloužily zejména o rozvoj města, jeho vzhled a pozitivní prezentaci a za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím, které znamenaly záchranu morálních, historických nebo kulturních hodnot. Udělení čestného občanství města je zaznamenáváno do Pamětní knihy města Ostravy a kopie listiny o udělení čestného občanství se ukládá v Archivu města Ostravy. Mezi oceněnými nalezneme například válečného veterána, plukovníka v. v. Mikuláše Končického, básníka Petra Bezruče i tenistu Ivana Lendla, víc https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/vyznamne-osobnosti/cestni-obcane-mesta. Od roku 1996 uděluje Zastupitelstvo města Ostravy za významné aktivity i Ceny města Ostravy. Souhrn 39 nositelů tohoto ocenění, mezi něž náleží například komorní soubor Kubínovo kvarteto, zpěvačka Věra Špinarová či architekt Josef Pleskot, naleznete v odkazu viz https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/vyznamne-osobnosti/ceny-mesta-ostravy.