OSTRAVA KOORDINUJE SPOLEČNOU ÚČAST ČESKÝCH MĚST A REGIONŮ NA VELETRHU EXPO REAL

Jako jediné české město se Ostrava kontinuálně účastní prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí v Mnichově, letos se na něm představí již poosmnácté. Prezentovat se bude ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions společně s Prahou, Brnem a Jihomoravským a Moravskoslezským krajem. Připočteme-li k tomu 15 spoluvystavujících partnerů, je letošní česká expozice historicky největší. Cílem společné prezentace je, stejně jako vloni, představit investiční a inovační potenciál všech tří měst i obou regionů. Koordinátorem prezentace je Ostrava. Zastupovat ji bude ostravský primátor Tomáš Macura a náměstek primátora Radim Babinec.

Veletrh EXPO REAL otevírá své brány 8. října a potrvá do 10. října. Jeho účastníky jsou investoři, developeři, města a regiony, banky, stavební firmy, architekti, realitní agenti a další významní aktéři evropského realitního a investičního trhu. Společná výstavní plocha je letos větší, má plochu 198 m², každé město i kraj v ní má svou vlastní část pro jednání. Je navržena tak, aby skýtala dostatek místa pro všechny prezentující subjekty.

Ostrava na EXPO REAL veze nabídku atraktivní plochy v historickém centru města. Jde o záměr prodeje pozemku u Nové Karoliny. Město Ostrava bude za pozemek požadovat minimálně 37 milionů korun.

„Přejeme si, aby v místě vznikla nová dominanta Ostravy. Ve všech plánovacích dokumentech za poslední desetiletí je tato plocha určena pro výstavbu dominantní výškové budovy. Tento záměr se dosud nepodařilo uskutečnit, protože k tomu nebylo připraveno ekonomické prostředí. Chceme to zkusit nyní. Proto vyhlašujeme záměr na prodej,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Jedná se o plochu vedle Frýdlantských mostů, kterou ohraničuje komunikace vedoucí k podzemním garážím. Případný kupec a investor musí respektovat některé podmínky. Budova bude mít minimálně 12 pater a parkování musí být podzemní. Podoba objektu musí vzejít  z architektonické soutěže. V objektu by mohly být kanceláře nebo třeba hotel, to ale bude záležet na investorovi, město nebude dávat do podmínek účel budovy.

„Když jsme vloni v Mnichově jednali s potenciálními zájemci o odkupu pozemků v Hrušově, které byly určeny k vybudování průmyslové zóny, nevěřil jsem, že nás od jejich prodeje dělí necelý rok. Zářijové zastupitelstvo schválilo odkup 35 hektarů společnosti Contera Management, která tam do pěti let zaměstná až 700 lidí. Pokud by měla podobný osud i letošní nabídka, co víc bychom si mohli přát,“ dodal ostravský primátor Tomáš Macura.

Město Ostrava bude dále na veletrhu prezentovat Moravskoslezské inovační centrum, které je společným projektem města a kraje. Informace se budou týkat aktivit této instituce a zejména pak podpory rozvoje inovačního potenciálu. Součástí ostravské prezentace budou informace o probíhajícím prodeji pozemků v lokalitě Hrušov a jejím připravovaném rozvoji, a dále aktuální stav průmyslové zóny v Mošnově a probíhající výstavba Multimodálního carga společnosti Concens.

Česká města i regiony budou na veletrhu reprezentovat primátoři, hejtmani a jejich náměstci. Takovéto atraktivní zastoupení bude důstojnou pozvánkou pro velké množství odborníků: investory, zástupce evropských měst a celých regionů, bank, finančních institucí i dalších významných hráčů světového realitního a investičního trhu. Investoři tak budou mít možnost získat ucelený přehled o investičních příležitostech v obou regionech.

Veřejnou zakázku na dodavatele expozice vyhrála společnost Sun Drive s.r.o. z Chudčic za nejvýše přípustnou cenu 3,19 mil. Kč bez DPH. Náklady pro prezentaci Ostravy nepřesáhnou 1 milion korun. Společná expozice je vytvořena v jednotném designu. Výhodou společného vystavování je kromě vysoké atraktivity personálního obsazení také významná finanční úspora, která převyšuje milion korun oproti loňským nákladům. Představí se v ní také partneři, jejichž působení v České republice ilustruje kvalitu tuzemského investičního prostředí.

(ab) Zdroj:www.ostrava.cz